Lens Blog
Astigmat Hakkında En Çok Sorulanlar

Astigmat Hakkında En Çok Sorulanlar

13.03.2024


Miyop ve hipermetrop hakkında daha fazla bilgi sahibi olduğunuza ya da daha çok duyduğunuza eminiz. Ancak astigmat kırma kusuru genelde daha az üzerine konuşulmasına rağmen yaygın olarak görülebilmektedir.

Astigmatlı Kişinin Görüşündeki Farklılık Nedir?

Normal görüşte ışık retina üzerinde tek bir noktada odaklanırken, astigmatlı kişide ışık birçok noktada odaklanır. Farklı noktalarda ışık odaklanması sonucunda ise astigmat görme kusuru oluşur ve kişide görüş kalitesi düşer.

Gece, karanlıkta gözbebekleri biraz daha büyüyerek, daha fazla ışığın gözün içine girmesine izin verir. Astigmat görme kusuru olan kişilerde bu nedenle gece saçılmalar, parlamalar ve hareler daha çok olabilir.

Astigmat Varsa Lens Takılır mı?

Astigmat kırma kusuru olan kişiler kontakt lens kullanabilir. Sadece astigmat, astigmat- miyop veya astigmat -hipermetrop gibi birden çok kırma kusuru olan kişiler de kontakt lens kullanarak görüşlerini düzeltebilirler.

Torik Lens Ne Demek?

Toric lensler astigmat kırma kusurunu düzeltmek için kullanılır. Toric lenslerin formu sferik lenslerden daha farklıdır. Sferik lensler küreye benzerken, toric lensler silindire benzemektedir.

Astigmat Lensi (Toric) Kaç Numaradan Başlar?

Astigmat lensleri genellikle -0,75 değerinde başlamaktadır. – 0,75 ve -2,75’e kadar olan değerler stoklarda bulunmaktadır. -0,25 ve -8’e kadar özel üretim yapılabilmektedir.

En İyi Astigmat Lens Markası Nedir?

En iyi astigmat lens markası, kişinin göz yapısına ve göz değerlerine göre değişkenlik gösterebilir. Her lens markası farklı teknolojiler kullanılabilmektedir. Kişinin durumuna göre daha avantajlı olan lens farklılık gösterebilir. Bunlardan dolayı da doktor önerisine uygun lensi kullanmak büyük önem taşır.

Toric Lenslerin Kullanım Süreleri Ne Kadar?

Toric lenslerin, günlük, 2 haftalık, aylık ve yıllık kullanım süresine sahip olan farklı marka ve çeşitleri bulunmaktadır.

Astigmat Belirtileri Neler?

 • Geceleri zayıf görüş
 • Göz yorgunluğu
 • Göz kısma
 • Baş ağrısı
 • Mesafeyle alakası olmadan nesneleri bulanık ve eğri olarak görmek
 • Kimi zaman dikey çizgiler eğiliyormuş gibi görmek
 • Çizgili, bulanık veya hareli görmek
 • Çift görmek
Astigmat Görme Kusuru Neden Olur?

Astigmat Görme Kusuru Neden Olur?

Doğuştan, genetik, yaralanma veya ameliyat sonrası ile astigmat görme kusuru oluşabilmektedir. Ailenizde astigmat olan biri varsa, sizin de olma ihtimaliniz yüksek diyebiliriz.

Astigmat Lens Reçetelerinde Hangi Değerler Bulunur?

Astigmat görme kusuru olan kişiler, toric lens kullanır. Toric lenslerde Dia, Bc, Sph (Pwr), Astigmat (Cyl) ve Aks değeri bulunur. Toric lensler silindirik merceklerdir. Farklı eksenlerde, iki farklı değer bulunur.

Toric Lensler Hangi Materyalden Üretilmektedir?

Toric lensler, hidrojel veya silikon hidrojel materyal ile üretilebilmektedir.

Göz Kuruluğu Yaşayan Toric Lens Kullanıcısı (Astigmat) Ne Yapabilir?

Eğer göz kuruluğu yaşıyorsanız, toric lenslerinizin nem tutabilme kabiliyetinin yüksek olmasına dikkat ederek satın alabilirsiniz.Ayrıca lensleriniz ile birlikte göz damlası da kullanabilirsiniz. Bu sayede göz kuruluğu oluşmasını engelleyebilir veya gözlerinizde kuruluk hissettiğinizde göz damlası ile gözlerinizi nemlendirebilirsiniz.

Toric Lens Gözde Nasıl Sabit Şekilde Kalır?

Toric lenslerin denge ve ağırlık noktaları bulunur. Bunlar sayesinde gözün hareketinden bağımsız olarak sabit olarak kalabilirler. Her marka kendine uygun denge tasarımı geliştirebilmektedir. Bu sayede lenslerin gözün içinde hareket etmeden sabit şekilde kalmasını sağlamak amaçlanmaktadır.

Sadece Astigmat Görme Kusuru Olanlar Lens Kullanabilir mi?

Sadece Astigmat Görme Kusuru Olanlar Lens Kullanabilir mi?

Farklı ilave bir kırma kusuru olmayan sadece astigmatı olan kişiler, toric lens kullanabilir. Sadece astigmat lensi bulunmaktadır. Astigmat lens reçetesinde ilave olarak Cyl ve Aks değerleri bulunur.

Hem Miyop Hem de Astigmat Olanlar Lens Kullanabilir mi?

Hem miyop hem de astigmat kırma kusuru aynı anda olan kişiler, her iki görme kusurunu da düzeltecek tek bir kontakt lensi kullanarak net bir görüşe ulaşabilirler.

Miyop - Astigmat Olanlar İçin Renkli Lens Var Mı?

Miyop- astigmat olanlar için Lensmarket.com ve Lensmarket uygulamasında sadece saydam (şeffaf lens) bulunmakta ve renkli miyop- astigmat lens bulunmamaktadır.

Hem Hipermetrop Hem de Astigmat Olanlar Lens Kullanabilir mi?

Hem hipermetrop hem de astigmat kırma kusuru aynı anda olan kişiler, her iki görme kusurunu da düzeltmek üzere kontakt lens kullanabilir.

Hipermetrop- Astigmat Olanlar İçin Renkli Lens Var Mı?

Hipermetrop – astigmat olanlar için Lensmarket.com ve Lensmarket uygulamasında sadece saydam (şeffaf lens) bulunmakta ve renkli hipermetrop -astigmat lens bulunmamaktadır.

Yüksek Değerde Astigmat Olanlar Lens Kullanabilir mi?

Yüksek değerlerde astigmat görme kusuru olan kişiler, özel üretim Toric (Astigmatlı) lens kullanabilir.

Astigmat Lensin Göze Yerleşmesi Nasıl Sağlanır?

Astigmat lensini gözünüze taktıktan sonra, gözlerinizi birkaç kez kırpıştırarak lenslerin yerine oturmasını sağlayabilirsiniz. Lensler gözünüzde doğru yerde konumlandıktan sonra, siz istemediğiniz sürece hareket etmeyecektir muhtemelen. 😊

Günlük Toric (Astigmat) Lensler

 • 1Day Acuvue Moist Toric Lens
 • Acuvue Oasys 1-Day Toric

Aylık Toric (Astigmat) Lensler

 • Air Optix for Astigmatism
 • Biofinity Toric
 • Purevision 2 HD for Astigmatism
 • SofLens for Astigmatism
 • Air Optix Plus HydraGlyde Toric Lens
 • Ultra for Astigmatism

2 Haftalık(Astigmat) Toric Lensler

 • Acuvue Oasys Toric
Tüm toric lensleri incelemek için tıklayın.

Bu içeriğin tüm hakları saklıdır. İzin alınmadan kopyalanamaz, alıntı yapılamaz.

Bu sitede yer alan metinler bilgilendirme amaçlıdır. Göz doktorunuzun tavsiyelerini dikkate almanızı öneriyoruz.

Bu makaleyi beğendiniz mi ?

Kalan karakter:

Yorum yapmak için lütfen üye girişi yapınız.

Yorumunuz bize ulaştı, teşekkür ederiz.

Değerlendirme sonrası uygun olduğu takdirde yayına alınacaktır.

Token Hatası

Lütfen Sayfayı yenileyip tekrar deneyiniz.

Kalan karakter:

Scroll
Bizi Arayın