Lens Blog
Lens Nasıl Takılır ?

Lens Nasıl Takılır ?

28.02.2020


Kontakt lens nasıl takılır, ilk defa lens kullanacak herkesin cevabını en çok merak ettiği sorudur.

Yapabilir miyim diye endişelenmenize gerek yok, birçoğumuz ilk sefer de hiç zorluk çekmeden lensini takıp çıkartabiliyor.

Oldukça kolay olan kontakt lens takıp çıkarma işleminin tüm aşamalarını maddeler halinde size anlatmak için Lens Market olarak yanınızdayız.

4 Adımda kontakt lenslerinizi kolayca takabilirsiniz;

  1. Adım: Gözlerinize ve kontakt lenslerinize dokunmadan önce ellerinizi sabunla yıkayın, iyice durulayın ve temiz bir havluyla kurulayın.
  2. Ellerinizin üzerinde lenslerinize yapışarak gözünüze temas edecek toz parçacıkları ve kir kalıntısı olmadığından emin olun.


  3. Adım: Kontakt lensinizi avuç içinize alın, takmadan önce temiz ve yırtılmamış olup olmadığını kontrol edin.
  4. İki göz numaranız farklı ise takarken lenslerinizi karıştırmayın, bunun için her seferinde aynı gözden başlayarak lenslerinizi takın.


  5. Adım: Kontakt lensinizin tersyüz olmadığından emin olun.
  6. Lensinizi işaret parmağınızın üzerine koyun, lensin kenar kısımlarında bükülme yoksa ve kenarları pürüzsüz ise (eğer olmuşsa kenarları hafifçe çan şeklinde genişler.) doğru olduğundan emin olabilirsiniz. Sonuna yaklaşıyoruz az kaldı!


  7. Adım : Lensinizi gözünüze yerleştirin.
  8. Göz kırpmanızı önlemek için diğer elinizin işaret parmağıyla göz kapağınızı tutun. Lensi tuttuğunuz elinizin üçüncü parmağıyla alt göz kapağınızı tutun. Yukarı bakın ve kontakt lensi gözünüzün beyazına yerleştirin. Lensin yerine oturması için aşağı ya da burnunuzun uç kısmına doğru bakın. Parmaklarınızı çekin ve gözünüzü açıp kapatarak lensin tam olarak oturmasını sağlayın.

İşte bu kadar, şimdi aynı işlemleri diğer gözünüze de uygulayın.


Ayrıca, aşağıda yer alan Lens Nasıl Takılır Video’ lu anlatım da size yardımcı olabilir.

Faydalı Not:Lensi her seferinde aynı gözünüze takmayı alışkanlık haline getirin, böylece lenslerinizi karıştırma riskini azaltmış olursunuz.


Tekniğinizi mükemmelleştirmek pratik gerektirir, o nedenle ilk günlerde ya da haftalarda lenslerinizi gözünüze takmakta zorluk çekseniz de umutsuzluğa kapılmayın. Eğer uzun süre boyunca kontakt lenslerinizi takmakta zorluk çekerseniz, doktorunuzla görüşün, tekniğinizi gözlemleyecek ve geliştirmenize yardımcı olacaktır.Bu içeriğin tüm hakları saklıdır. İzin alınmadan kopyalanamaz, alıntı yapılamaz.

Bu sitede yer alan metinler bilgilendirme amaçlıdır. Göz doktorunuzun tavsiyelerini dikkate almanızı öneriyoruz.

Bu makaleyi beğendiniz mi ?

Kalan karakter:

Yorum yapmak için lütfen üye girişi yapınız.

Yorumunuz bize ulaştı, teşekkür ederiz.

Değerlendirme sonrası uygun olduğu takdirde yayına alınacaktır.

Token Hatası

Lütfen Sayfayı yenileyip tekrar deneyiniz.

Kalan karakter:

Scroll
Bizi Arayın