Lens Blog
Aylık Lens Kullanmak

Aylık Lens Kullanmak

14.03.2024


Daha geniş ve konforlu bir görüş için gözlük yerine lens kullanmaya karar verdiniz. Doktorunuzda lens reçetenizi oluşturduğuna göre karar vermeniz gereken bir konu var sanırız. Günlük mü yoksa aylık lens mi kullanacağınıza karar vermek. Eğer aylık lens kullanmak istiyorsanız, fakat aklınızda yine de sorular varsa bu yazımız tam size göre.

Her kullanıcının yaşam tarzı ve göz yapısına göre ihtiyaçları değişebilir. Bu nedenle de herkes için ideal kullanım süresine sahip lensler farklılık gösterebilir. Günlük lensi daha hareketli yaşam tarzına sahip olanlar seçebilirken, aylık lensi daha durağan ve rutin bir günlük yaşam sürenler seçebilmektedir. Nedeni ise günlük lens için bakım gerekmez, yani lens kabı ve solüsyon kullanma ihtiyacı olmaz. Aylık lenste ise günde birkaç dakika zaman ayırarak, lenslerin temizlenmesi ve lens kabında bekletilmesi gerekir.

Her iki tercihinde de avantajları kendine göre değişken diyebiliriz. Günlük lens daha pratik, aylık lens kullanımı ise daha atık oluşturduğu için çevreye daha duyarlı. Günlük lensi gün içinde çıkarırsanız, sonrasında yeni lense geçmeniz gerekir. Aylık lens için bu durum söz konusu değil, temizleyerek gün içinde de yeniden kullanabilirsiniz.

Biz şimdi rutini seven, günde birkaç dakika lens bakımına zaman ayırabilecek aylık lens kullanıcı adayları ya da aylık lens kullanıcıları için en çok merak edilenleri yanıtlayalım. 😊

Aylık Lenslere Dair En Çok Merak Edilenler

Aylık Lenslere Dair En Çok Merak Edilenler

Kullanım sürelerine göre lensler, 4 gruba ayrılabilmektedir. Günlük, 2 haftalık, aylık ve yıllık lensler. Bu yazımızda aylık lenslere dair merak edilenleri yanıtlayacağız.

Aylık Lensler Nasıl Takılır?

Her şeyden önce ellerinizi iyice yıkamalı ve elinize tüy bırakmayacak bir havlu ile kurutmalısınız. Sonrasında lensinizi işaret parmağınızın ucuna çanak şeklinde yerleştiriniz. Gözünüzü diğer eliniz yardımı ile iyice açarak lenslerinizi takabilirsiniz.

Daha detaylı anlatım için “Lens nasıl takılır?” videomuzu izlemek isterseniz ise Kontakt Lensler Nasıl Takılır? Adım Adım Uygulama Kılavuzu linkini ziyaret edebilirsiniz.

Aylık Lens Nasıl Çıkartılır?

Lenslerinizi çıkarmadan öncede ellerinizi iyice yıkayıp, elinizde tüy bırakmayacak şekilde kurulamalısınız.

Sonrasında ise lenslerinizi çıkarmak için yukarı doğru bakmanız ve işaret parmağınız ile lensi aşağı doğru kaydırarak, çıkarabilirsiniz.

“Lens nasıl çıkartılır? “videomuzu izlemek isterseniz Lens Nasıl Çıkarılır? linkini ziyaret edebilirsiniz.

Aylık Lenslerle Uyunabilir Mi?

Bu sorunun cevabı, hem hayır, hem evet. 😊
Çünkü bazı silikon hidrojel aylık lensler gece kullanımı için de uygunken, bazıları sadece gündüz kullanımına uygundur. Bu soruya bu nedenden dolayı genel bir cevap vermek mümkün değildir.

Aylık lenslerden hem gündüz, hem de gece kullanımına uygun olanları, doktor onayı ile kullanmanız mümkün olabilir. Tabii yine bakımını ihmal etmeden. 😊

Aylık Lens Ne Demek?

30 gün kullanım ömrüne sahip lensler, aylık lens olarak adlandırılmaktadır.

Aylık Lens Kaç Gün Gözde Kalabilir?

Aylık lenslerin kullanım süresi 30 gündür. 30 gün art arda bakımını yaparak lensinizi kullanabilirsiniz. Lenslerin bakımı yapılmaz ise gözlerinize zarar verebilir ya da lensinizi 30 günden daha kısa sürede yenilemeniz gerekebilir.

Aylık Lens 30 Günden Fazla Kullanılırsa Ne Olur?

Lenslerin kullanım süresine sadık kalmak hem yakın süreçte, hem de ilerleyen dönemde göz sağlığınızı korumanız için önemlidir. Lenslerin kullanım süresi bitince, lens özelliğini kaybeder. Bu nedenle göz sağlığın korumanız için lenslerin ideal kullanım sürelerine sadık kalınması büyük önem taşır.

Lensin kullanım ömrü bitmesine rağmen kullanmaya devam ederseniz, gözünüz alerjik reaksiyon gösterebilir. Batma, kaşınma, kızarıklık gibi sonuçlarda doğurabilir. Lensin kullanım ömrü bittikten sonra kullanmaya devam etmeniz durumunda lensin üzerinde birikinti oluşabilir, bu durumda da gözleriniz mikrop kapabilir veya lensin oksijen geçirgenliği azalacağı için tahriş ve enfeksiyona neden olabilir.

Geçici veya kalıcı bir sağlık sorunu oluşmaması için, lensinizin doktor ve üretici firma önerisine uygun şekilde kullanmanız büyük önem taşır. Lenslerinin değişim günü için takvimi işaretlemeyi ya da hatırlatıcı kurmayı ihmal etmeyin. 😊

Aylık Lensi Düzenli Olarak Temizlenmezse Ne Olur

Aylık Lensi Düzenli Olarak Temizlemezsem Ne Olur?

Her lensin özelliği ve teknolojisine göre bakım rutini değişkenlik gösterebilir. Ancak aylık lensler çoğunlukla sabah takılıp, akşam uyumadan önce solüsyon ile temizlenerek lens kabında gece boyunca bekletilmesi gerekir. Aylık lenslerin 30 günlük kullanım ömrü boyunca bu süreç her gün tekrarlanmalıdır.

Eğer gece kullanımına uygun lens kullanıyorsanız, bu süreç farklılık gösterebilir. Ancak bu durumda da bakım rutini ürüne ya da kişiye göre değişiklik gösterebilse de ideal bakım rutinine sadık kalmak yine aynı şekilde önem taşır.

Aylık saydam(şeffaf) ya da aylık renkli lenslerinizi düzenli olarak temizlemezseniz gözlerinize anlık olarak ya da ilerleyen süreçle ortaya çıkabilecek zararalar verebilirsiniz. Göz sağlınızı korumak için günde birkaç dakika zaman ayırmayı atlamamanız gerekir.

Aylık Lens Kutusu Nasıl Temizlenmeli?

Lens kabını kullanmadan önce her seferinde solüsyon ile temizlemeniz gerekir. Solüsyon sadece bir kez kullanıma uygundur. Aynı solüsyonun birden çok kez kullanılmaması gerekir. Lens kabı solüsyon ile durulanmalı ve her seferinde yeni solüsyon eklenmesi gerekir.

Aylık ve Günlük Lensin Kullanım Farkları Neler?

Aylık ve günlük lensin kullanımdaki farklarını sizin için maddeledik ve detaylandırdık.

Bakım

Aylık lensler, her gün düzenli olarak lens solüsyonu ile temizlenmeli ve her gece lens kabında bekletilerek temizliği yapılmalıdır.
Gece kullanımına uygun olan aylık lensler, gece kullanılsa da sonrasında yine bakım ihtiyacı oluşmaktadır ve solüsyon ile temizlenerek, lens kabında bekletilmesi gerekir.
Günlük lensler için ise bakım söz konusu değildir. Günlük lensler her sabah takılıp, her akşam çıkarılarak çöpe atılır.

Maliyet

Aylık lensler solüsyon ile kullanılmasına rağmen, çoğu günlük lensten daha uygun fiyata gelebilmektedir.

Gece Kullanımı

Günlük lenslerin hepsi sadece gündüz kullanımı için uygundur. Aylık lenslerin ise bazıları hem gündüz hem de gece kullanımına uygundur.

Yeniden Kullanılabilir

Aylık lensler, 30 gün boyunca temizlenerek yeniden kullanılabildiği için çevreye duyarlılık açısından da günlük lenslere nazaran daha az atık oluştururlar.

Her ayın 1’inde veya belirlediğiniz farklı bir tarihte değişim yapmayı takip etmek eminiz ki çoğu lens kullanıcısı için konforludur. Bir süre sonra takviminizde her ay aynı tarihi işaretlemenize bile gerek kalmadığına nerdeyse eminiz. 😊

Bu içeriğin tüm hakları saklıdır. İzin alınmadan kopyalanamaz, alıntı yapılamaz.

Bu sitede yer alan metinler bilgilendirme amaçlıdır. Göz doktorunuzun tavsiyelerini dikkate almanızı öneriyoruz.

Bu makaleyi beğendiniz mi ?

Kalan karakter:

Yorum yapmak için lütfen üye girişi yapınız.

Yorumunuz bize ulaştı, teşekkür ederiz.

Değerlendirme sonrası uygun olduğu takdirde yayına alınacaktır.

Token Hatası

Lütfen Sayfayı yenileyip tekrar deneyiniz.

Kalan karakter:

Scroll
Bizi Arayın