Lens BLog
Baharda Kontakt Lens Kullanımı

Baharda Kontakt Lens Kullanımı

06.05.2024

Mavi gökyüzü ve renkli çiçekler ile bahar yüzünü göstermeye başladı. Bahar demek herkes için daha fazla pozitif enerji demek diyebiliriz sanırız. 😊 Ancak alerjisi olanlar için, burun akıntısı, bolca hapşırma ve göz kaşıntısı da beraberinde geliyor demek.

Baharın başlangıcı, alerjisi olanlar için biraz zahmetli bir dönemdir. Bazı araştırmalara göre dünya genelinde insanların %15'i bahar alerjisinden yakınıyor. Bahar alerjisinde gözlerde kızarıklık, yanma, sulanma ve kaşıntının yanı sıra sıklıkla şişlik ve yüzde kızarıklıklar da görülebilmektedir. Çoğu zaman yukarıdaki semptomlara ek olarak burun akıntısı, burun kaşıntısı ve hapşırma da görülür.

Havadaki Polen veya toz gibi alerjenler göz yüzeyi ile kontakt lens arasında sıkışabilir. Gözlerin onları dışarı atabilmesi için daha fazla gözyaşı üretmesi gerekir.
Allerjisi olan kontakt lens kullanıcıları, lens bakım ve kullanım rutinlerini değiştirerek alerjinin etkilerini azaltabilir.

Bahar Alerjisi Olan Kontakt Lens Kullanıcıları Neler Yapabilir?

Bahar Alerjisi Olan Kontakt Lens Kullanıcıları Neler Yapabilir?

⮚ Günlük Kullan–At Lens

Dış mekandan gelen ve alerjinizi tetikleyen toz ve polenlerin birikmemesi için bu gibi dönemlerde günlük kullan at lens tercih edebilirsiniz. Günlük kullan at lensler, tek kullanımlık oldukları için her gün yeni bir lense geçilir. Böylece lenslerin üzerinde kalıntı oluşma ihtimali ortadan kalkmış olur.

Dünya devi markalar tarafından üretilen Günlük kullan-at lenslerimizi incelemek ve satın almak için tıklamanız yeterli. 😊

Dilerseniz de lens kullanımı ve lens satın almaya dair tüm sorularınız için 444 53 67 (444 LENS) numaralı telefonumuzdan haftanın 6 günü bizlere ulaşarak mesai saatleri içerisinde detaylı bilgi alabilirsiniz. Sizlere destek olmak için uzman müşteri hizmetleri ekibimiz telefonun diğer ucunda olacak. 😊

Eğer ki uzun süreli kontakt lenslerinizden vazgeçmek istemiyorsanız;

Lenslerinizin üzerinde alerjen maddelerin birikmemesi için, lenslerinizi günlük normal rutininizden daha sık lens solüsyonu ile temizlemeyi deneyebilirsiniz.

⮚ Göz Damlası

Diğer mevsimlerde olduğu gibi baharda da, gün içinde göz kuruluğu hissedildiğinde kontakt lensler ile uyumlu
göz damlası kullanılarak gözlerinizi rahatlatılabilirsiniz. Göz damlanızı soğuk bir yerde saklayarak gözlerinizi soğuk damla ile daha hızlı şekilde rahatlatmayı deneyebilirsiniz.

⮚ Ovalamayın!

Gözlerinizde alerjiden kaynaklı kaşıntı hissettiğinizde gözlerinizi ovalamayın. Gözlerinizi ovaladığınızda alerjinizi tetikleyen unsuru daha geniş bir alana yayarak gözlerinizi daha fazla yorabilirsiniz. Bunun yerine gözlerinize soğuk kompres uygulayın. Soğuk, göz bölgesine kan akışını azaltarak göz alerjileriyle ilişkili belirtileri hafifletir.

UV Korumalı Lens

⮚ UV Korumalı Lens

Sıcak havanın artmaya başlaması ile güneşin zararlı etkilerinden gözlerinizi kolayca korumak için, göz hekiminizin önerisini dikkate alarak UV korumalı lenslere geçiş yapabilirsiniz.

⮚ Kontakt Lens Kutunuzu Düzenli Olarak Değiştirin

Eğer uzun süreli lens kullanıyorsanız, kontakt lens kabınızı her gün solüsyon ile temizlemeniz ve en geç 3 ayda bir lens kabınız değiştirmeniz gerekir. Ancak bahar alerjiniz varsa daha tedbirli olmak için lens kabınızı daha sık olarak değiştirebilirsiniz. Günlük kullan- at lens kullanırsanız, lens kabı ihtiyacınız ortadan kalkmış olur. 😊

⮚ Temizliğinize Daha Fazla Dikkat Edin

Alerjiniz tetikleyen toz, polen gibi maddelerin birikmemesi için evinizi ve arabanızı daha sık temizleyebilirsiniz. Yastık kılıfı, çarşaf ve kıyafet gibi doğrudan size temas eden şeyleri sık sık yıkayarak, birikinti oluşmasını engellemeye özen gösterebilirsiniz. Tamamen izole bir yaşam sürdürmek mümkün olmasa da bu gibi tedbirler alarak alerjik reaksiyonu minimize etmeyi deneyebilirsiniz.

⮚ İç Hava Kalitesini Ayarlayın

İlkbahar aylarında dış hava kalitesin büyük ölçüde dalgalanması iç ortam da kontakt lens konforunda önemli bir rol oynar. Kışın soğuğundan kurtulup klima üniteleri veya vantilatörleri kullanmaya başladığımızda iç mekan havası kuruyarak gözlerimizi etkileyebilir. Rahat bir iç mekan nem seviyesini korumak için nemlendirici cihazlar kullanmak, gözlerinizin ve kontak lenslerinizin kurumasını önlemeye yardımcı olabilir. Bu nem ayarlaması, özellikle kapalı mekanlarda geçirilen uzun günlerde gözlerinizi büyük ölçüde rahatlatacaktır.

⮚ Susuz Kalmayın

İçme suyu vücudunuzun hızlı bir şekilde sağlıklı miktarda gözyaşı üretmesine yardımcı olur. Bu da, bahar aylarında alerjiler ve artan dış mekan aktiviteleri nedeniyle oluşabilecek göz kuruluğunu önlenmesine yardımcı olabilir.

Bahçe işleri ile uğraşırken ya da detaylı temizlik yaparken gözleriniz tozdan korumak için koruyucu gözlük kullanabilirsiniz.

Değişen hava koşullarının etkisini anlayarak ve göz bakım rutininizi buna göre uyarlayarak bu canlı sezonun keyfini doyasıya çıkarabilirsiniz. Titiz bir temizlik rutini benimsemek, susuz kalmamak, gözlerinizi güneşten korumak ve iç mekan hava kalitesine uyum sağlamak, gözlerinizin sağlıklı ve rahat kalmasını sağlamanın önemli adımlarıdır. Doğanın bahar renkleriyle canlanmasını izlerken, değişen mevsimlere gösterdiğiniz özeni göz bakımı rutininize yansıtın.

Yukarıda yer alan tavsiyelere kulak vermeden önce muhakkak göz hekiminize muayene olun ve gözlerinizdeki kızarıklığın alerjiden kaynaklı olduğunu emin olun. Göz hekiminizin yönlendirmeleri ve tavsiyeleri içe uyuşan maddeleri uygulayarak göz sağlığınıza özen gösterebilirsiniz.

Bu içeriğin tüm hakları saklıdır. İzin alınmadan kopyalanamaz, alıntı yapılamaz.

Bu sitede yer alan metinler bilgilendirme amaçlıdır. Göz doktorunuzun tavsiyelerini dikkate almanızı öneriyoruz.
ScrollBizi Arayın