Lens BLog
Lens ve Makyaj

Lens ve Makyaj

01.08.2017

Lens kullanırken makyaj yapmak mümkündür. Ancak lenslerin makyaj malzemesi ile kirlenmemesine özen göstermeniz gerekir. İşte size birkaç tavsiye.

Cildinizi temizlerken: Önce lenslerinizi çıkarınız, sonra temizleme emulsiyonu(solüsyon) ve göz makyaji temizleyicisini kullanınız.

Lens Makyaj Gece kremi:
Yatmadan önce lenslerinizi çıkaracağınıza göre her zaman oldugu gibi gece kremi kullanabilirsiniz. Sabahları yüzünüzü ılık suyla yıkamalısınız. Eger gözlerinizin etrafı yağdan arınmış olursa lenslerinize hiçbir şey olmaz.

Gündüz kremi:
Likid krem yerine fazla akıcı olmayan bir krem kullanınız. Gözlerinizin etrafına sürerken çok dikkatli olmalısınız. Bu bölgeye hiç krem sürülmemesinde yarar vardır.

Makyaj malzemesi:

Lensleri her zaman göz makyaji yapmadan önce takın. Makyaj malzemesi seçerken yağlı olanlardan çok nemlendirici özellikte olanlari tercih edin. Göze yağlı makyaj veya krem uygulandığı takdirde bunların göz kırpma hareketiyle gözün yakınına gelip lense bulaşma tehlikesi vardir. Bu lensinize zarar vermese de görüşünüzü bulandırır. Ayrıca göz kapağının iç kenarında kullanılan makyaj malzemelerini kullanmayın. Çünkü bu gibi makyaj malzemeleri kontakt lens yüzeyini kirletip rahatsızlığa yol açabilir. Lensler gözünüzdeyken makyajınızı silmeniz mümkündür. Bunu yaparken makyajın ya da makyaj temizleyici malzemenin lensinize değmemesine özen gösterin.

Maskara:

Rimeli her zaman lenslerinizi taktıktan sonra uygulayın. Bir iki dakika kurumasını bekleyip sonra fırçalayın. İçinde kirpik uzatmaya yarayan küçük katkı kıllar bulunan rimelleri kullanmayınız, zira bu kıllar düşebilir ve lenslerinizi kirletebilir. Hergün rimel kullanmak istemiyorsaniz kuaförünüzden kirpiklerinizi boyatmanın mümkün olup olmadığını sorun. Rimel hiçbir zaman göz yaşı sıvısına bulaşmamalıdır.Göz farı:

Göz farının sıvı, krem ya da kompakt toz gibi birçok alternatifleri mevcuttur. Hepsinin kendine göre avantajlari vardır. Sıvı ve krem olanlarının uygulanması kolaydır. Kompakt toz farlar için uygulayıcı mevcut olup, bununla farı sürerken önce nemlendirilmesi gerekir, ayrica far göze cömertçe sürülmemelidir.Göz kalemi:

Gözünüzde lens varken kullanmamanız gereken tek makyaj malzemesidir. İçerdiği maddelerden dolayı lensinizin lekelenme tehlikesi vardır ve sürekli temizlemek lenslerinizin ömrünü azaltır.Saç spreyi:

Saçınızı lenslerinizi takmadan önce yapmanız en akıllıcası olur. Lenslerinizi takmış bulunuyorsaniz sprey sıkmadan önce gözlerinizi kapatmayı unutmayınız.


Lens Kullanırken Makyaj Teknikleri

Göz ve Ten renginize göre makyaj teknikleri tablosu;

Beyaz Ten;

Teniniz beyaz; gözleriniz kahverengi veya bal rengi tonlarda ise,yeşil yada kahverengi tonları ile gözlerinizi gölgelendirin.
Allık ve rujunuzu toprak rengi tonlarda tercih edin.

Beyaz ten yeşil gözlerde farınızı kahverengi veya mürdüm gibi sıcak renklerden seçin.
Gül ve toprak renklerde allık kullanın,rujunuzun da gül ve toprak rengi olmasına özen gösterin.

Beyaz ten mavi ve violet gözler, gri veya toprak tonlar göz renginizi canlandıracaktır.
Allık renginiz gül rengi, rujunuz ise pembe renkte olmalıdır. Beyaz ten gri gözler, renksiz maskara ile pastel lavanta rengi far kullanın.
Allık seçiminizde pembe veya gül kurusu renkleri tercih edin, pastel pembe yada erik rengi bir ruj ile makyajınızı tamamlayın.

Beyaz ten turkuaz yada aqua gözler, grinin tüm tonlarını, açık griden fümeye kadar gölgeleyerek göz makyajınızda kullanabilirsiniz.
Allıkta gül ve oranj renklerini, ruj seçiminizde ise kahve tonları tercih edin.

Buğday Ten;

Teniniz buğday rengi gözleriniz kahverengi veya bal rengi tonlarda ise, farınızı kehribar ve yeşil renklerde kullanın. Allık seçiminiz kahverengi tonlarda olsun, parlatıcı uygulayarak dudaklarınızı doğal renginde bırakın.

Buğday ten ve yeşil gözler için kahverengi far, toprak renklerinde allık kullanın. Dudaklarınıza açık kırmızı ile koyu renk kahverengi arasındaki tüm renkleri uygulayabilirsiniz.

Buğday ten, mavi ve violet gözler, far renginiz kahve yada lavanta olsun, bakışlarınızın daha etkili olması için siyah renkte eyeliner tercih edin.
Allık olarak gül ve toprak renklerini tercih edin, pembe renkte bir parlatıcıyı dudaklarınıza sürün.

Buğday ten gri gözler için, kaşınızın altına gri ve pastel yeşil tonda far sürüp, gri renkte eyeliner kullanın. Allığınızı ve rujunuzu gül rengi tonlarda seçin.

Buğday ten turkuaz ve aqua gözler, lavanta yada kahverengi far kullanın. Bakışlarınızı daha etkili kılmak için siyah eyeliner uygulayın, allığınızı kahve ve şeftali tonlardan seçin. Uçuk pembe bir parlatıcı ile dudaklarınızı renklendirin.

Esmer Ten;

Esmer ten, kahverengi veya bal rengi gözlerde bronz-kahve tonlardaki farın üzerine siyah yada gri eyeliner sürün. Bronz toprak tonlarında allık kullanın, ruj seçiminizde ise canlı kırmızı yada kahverengi tonları tercih edin.

Esmer ten yeşil gözler için kahverengi eyeliner kullanıp,canlı kahve-mürdüm tonlarındaki bir farla gözlerinizi canlandırın.
Allığınızı toprak rengi tonlarında seçin, dudaklarınızı koyu erik rengi bir ruj ile renklendirin.

Esmer ten, mavi ve violet gözlerde kahve yada lavanta rengi far kullanın, siyah eyeliner bakışlarınızı daha etkili kılacaktır.
Allığınızı gül ve toprak renklerinden seçin, makyajınızı tamamlamak için gül rengi yada koyu erik rengi bir ruj kullanın.

Esmer ten gri gözler için kehribar renginde far ile gül rengi mat bir ruj sürün. Gül rengi allık ve siyah renkte maskara kullanın.

Esmer ten turkuaz ve aqua gözler, gözlerinize açık mavi veya oranj-kahve tonlarında far sürüp siyah ya da kahverengi eyeliner ile belirginleştirin.
Allığınızı kahve-şeftali tonlarından, rujunuzu ise gül yada bronz renklerinden seçin.

Renk Seçimi;

İlk kez renkli lens kullanacaksanız, ne istediğinizi bilmiyorsanız ve gözlerinizde doğal bir renk değişikliği istiyorsanız hareli renkli lensleri tercih edebilirsiniz.

Koyu renk gözlerim var cesurum, çarpıcı ve belirgin renk değişimi istiyorum diyorsanız düz renkli lensleri tercih edebilirsiniz.

Gözlerim renkli ama daha etkileyici bakışlara sahip olmak istiyorum, gözlerimin derinlik ve boyut kazanmasını istiyorum diyorsanız yoğunlaştırıcı lensleri tercih edebilirsiniz.

 

Bu içeriğin tüm hakları saklıdır. İzin alınmadan kopyalanamaz, alıntı yapılamaz.

Bu sitede yer alan metinler bilgilendirme amaçlıdır. Göz doktorunuzun tavsiyelerini dikkate almanızı öneriyoruz.
Scroll
Bizi Arayın