Lens Blog
Bilgisayar Kullanıcıları İçin Kontakt Lens Kullanımı

Bilgisayar Kullanıcıları İçin Kontakt Lens Kullanımı

15.03.2024


Ekrana bakarken daha az göz kırparız, bu da göz kuruluğu oluşmasına neden olabilir. Bu durumda ekranı düzenli kullanan ve ekran başında saatlerce vakit geçiren kişilerin gözlerinde kızarıklık ve göz yorgunluğu oluşmasını muhtemel hale getiriyor.

Hem kontakt lens kullananlar, hem de lens kullanmayıp göz kuruluğu yaşayanlar için birkaç tavsiyemiz olabilir.😊

Nem Tutma Kabiliyeti Yüksek Lensler

Çoğunlukla refleks olarak gerçekleştirdiğimiz göz kırpma sayesinde gözlerimiz nemlenir ve nem dengesini korur. Ancak ekran başında iken daha az göz kırparız ve bu da göz kuruluğuna neden olabilir. Ancak güncel kontakt lens teknolojileri sayesinde silikon hidrojel lensler, yüksek oranda nem tutabilme kabiliyetine sahip olabiliyor. Bu da lens kullanıcıları için uzun süre konfor demek diyebiliriz. 😊

Bu nedenle doktor önerisi ile nem tutma kabiliyeti yüksek bir lens kullanmak, lens kullanıcıları için daha konforlu olacaktır.

Göz Damlası Kullanımı

Eğer gözleriniz yeterince gözyaşı üretmiyorsa, ilave olarak göz damlası kullanabilirsiniz. Göz kuruluğu yaşayanlar, doktor önerisi ile göz damlası kullanarak gözlerini nemlendirebilir ve rahatlatabilir.

Göz damlalarının bazıları lens kullanmayanlar için, bazıları lens kullananlar için, bazıları ise hem lens kullanan hem de lens kullanmayanlar için uygun olabilmektedir.

Drop Defence gibi bazı göz damlalarında nemlendirme dışında ilave olarak mavi ışık koruması da bulunmaktadır. Bu özellikte bir göz damlası kullanarak ekrandan gelen mavi ışığın olumsuz etkisini daha da azaltabilirsiniz.

Pürüzsüz Tasarıma Sahip Kontakt Lensler

Pürüzsüz Tasarıma Sahip Kontakt Lensler

Gelişen teknoloji ile birçok lens markası, pürüzsüz tasarıma sahip lensler üreterek lens kullanıcılarına yüksek konfor sağlayabilmektedir. Bu sayede de lens kullanıcıları konforlu bir görüşe rahatlıkla ulaşabilmektedir.

Beslenme Alışkanlıkları

Bazı gıdalar, göz kuruluğunun oluşmasının azalmasına ve gözyaşı kalitesinin artmasını sağlar. Omega 3 yağ asitlerini içeren gıdaları yüksek düzeyde tüketen kişilerde, göz kuruluğunun daha az oluştuğu görülmüştür. Ton balığı, havuç, kabak ceviz ve somon gibi omega 3 konusunda zengin besinleri tüketerek gözlerinizin nem oranını katkı sağlamayı deneyebilirsiniz.

Öneriler

  • Ekrana, doğru uzaklıkta durduğunuza emin olun, çok yakın veya çok uzak olarak konumlanmanız gözlerinizi olağandan daha fazla yorabilir.
  • Bilgisayarınızdan ve bulunduğunuz ortamdan gözlerinize gelebilecek tozların, gözleriniz ile temas etme ihtimaline karşı temizliğine dikkat etmelisiniz.
  • Göz kırpmak, gözleri doğal olarak nemli tutar ve vücudun gözyaşı üretmesini sağlar. Ekrana bakarken refleks dışında da gözleriniz kırparak gözlerinizi doğal olarak nemlendirebilirsiniz.
  • Gözlerinizi ovuşturmak gözlerinizin mikrop kapmasına neden olabilir. Gözlerinizde yanma, kaşıntı, bulanık görme, kuruluk, ağır göz kapakları varsa şikayetleriniz olursa muhakkak göz hekimine gitmelisiniz.

Bu içeriğin tüm hakları saklıdır. İzin alınmadan kopyalanamaz, alıntı yapılamaz.

Bu sitede yer alan metinler bilgilendirme amaçlıdır. Göz doktorunuzun tavsiyelerini dikkate almanızı öneriyoruz.

Bu makaleyi beğendiniz mi ?

Kalan karakter:

Yorum yapmak için lütfen üye girişi yapınız.

Yorumunuz bize ulaştı, teşekkür ederiz.

Değerlendirme sonrası uygun olduğu takdirde yayına alınacaktır.

Token Hatası

Lütfen Sayfayı yenileyip tekrar deneyiniz.

Kalan karakter:

Scroll
Bizi Arayın