Lens Blog
Göz Yorgunluğu

Göz Yorgunluğu

15.08.2023


Göz Yorgunluğu tıp dilinde "astenopi" olarak adlandırılmaktadır. Uzun süre okuma, araç kullanmak, ekrana bakmak gibi odak gerektiren nedenlerden veya yetersiz uyku, stres gibi farklı faktörlerden dolayı göz yorgunluğu görülebilir.

Günümüzde artık her yaş grubundan kişiler vaktinin büyük bir kısmını ekran karşısında geçiriyor. Bunun nedeni bazen mesleki bazen ise hobi amaçlı sosyal medya da vakit geçirmek gibi nedenlerden dolayı olabiliyor. Bu durumun gözlere yansıyan kısmı ise göz yorgunluğu oluyor. Uzun süre ekrana odaklanmak gözler için oldukça yorucu bir hâl alabiliyor. Bir insan ortalama olarak dakikada 10 -15 kere göz kırpmaktadır. Ancak bu sayı ekran karşısına geçildiğinde oldukça düşmekte. Bu nedenle de toplumda en yaygın olarak dijital göz yorgunluğu oluştuğu gözlenebilmektedir.

Göz kırpma 2 şekilde oluşabilmektedir. Birincisi refleks olarak nefes almak gibi özel bir çaba sarf etmeden yapılır. Korku veya zihnin tehdit unsuru olarak algıladığı bir durum olduğunda bu sayı daha da artmaktadır. İkinci olarak ise bilinçli olarak kişinin kendi istediğinde yapabildiği göz kırpma eylemidir.

Göz kırpma sayesinde gözlerdeki yorgunluk azalır ve gözler nemlenir. Ancak göz kırpma sayısı azaldıkça gözler daha çabuk kuruyabilmekte ve yorgunluk oluşabilmektedir. Bu nedenle bir işe odaklanıldığında da göz kırpma sayısını düşürmemeye özen gösterilmelidir. Refleks olarak gerçekleşmediğinde kendimiz göz kırparak gözlerimizi dinlendirebiliriz.

Göz Yorgunluğunun Belirtileri Neler?

Göz yorgunluğunun odaklanmada zorlanma, gözlerde ağırlık, bulanık ve çift görme, gözlerde yanma, baş ağrısı gibi belirtileri olabilmektedir.

Goz Yorgunlugunun Belirtileri

Göz Yorgunluğu Geçer mi?

Göz yorgunluğu hissedildiğinde odaklanılan konuya ara vermek, bulunulan ortamdaki ışığın doğru olduğuna emin olmak, eğer ekran kullanılıyorsa ekranın ışığının göz yormayacak şekilde ayarlanması fayda sağlayacaktır. Okunan yazıların puntosu da kolay okunur olması gözleri daha az yorar. Bu durum hem kitap hem de ekran için geçerlidir diyebiliriz.

Bunlara ilave olarak bol bol su tüketimi, düzenli bir uyku, sağlıklı beslenmekte fayda sağlayabilir.

Göz egzersizi yaparak da gözleriniz sağlıklı kalmasına yardımcı olabilirsiniz.

Göz Yorgunluğu İçin Doktora Gitmeli Miyim?

Eğer göz yorgunluğu belirtilerini sürekli hissediyorsanız göz doktoruna muayene olmalısınız. Doktorunuzun önerisi ile göz damlası kullanılarak, göz kuruluğundan kaynaklı oluşabilecek göz yorgunluğunu önlemek mümkün olabilir.

Eğer aklınıza takılan bir şey olursa bize 444 53 67 ( 444 LENS) numaralı telefondan veya [email protected] adresinden ulaşabilirsiniz.

Bu içeriğin tüm hakları saklıdır. İzin alınmadan kopyalanamaz, alıntı yapılamaz.

Bu sitede yer alan metinler bilgilendirme amaçlıdır. Göz doktorunuzun tavsiyelerini dikkate almanızı öneriyoruz.

Bu makaleyi beğendiniz mi ?

Kalan karakter:

Yorum yapmak için lütfen üye girişi yapınız.

Yorumunuz bize ulaştı, teşekkür ederiz.

Değerlendirme sonrası uygun olduğu takdirde yayına alınacaktır.

Token Hatası

Lütfen Sayfayı yenileyip tekrar deneyiniz.

Kalan karakter:

Scroll
Bizi Arayın