Lens BLog
Göz Kuruluğu İçin Göz Egzersizleri

Göz Kuruluğu İçin Göz Egzersizleri

19.05.2020

Görme Yetinizi Doğal Bir Şekilde Geliştirin!

Oldukça sık olarak yapılan üç görüş hatası;

  • Periferal (çevresel) görüşü kullanmamak
  • Odaklanmadan gözleri sabit bir şekilde dikmek
  • Gözleri yeterince hareket ettirmemektir.

Bu hatalar genellikle TV izlerken veya bilgisayar başındayken yapılıyor.

TV izleme süresi, özellikle çocuklar için günde bir saat ile sınırlandırılmalıdır ve televizyondan en az 3 metre uzakta oturulmalıdır. Ayrıca rahat edilen bir şekilde oturmak da vücuttaki kan dolaşımını rahatlatmakta ve vücudunuzun her yerine olduğu gibi gözlerinize de kan akışına yardımcı olmaktadır.

Eğer tüm gün bilgisayar ile çalışıyorsanız, sizin için bilgisayar başında geçirdiğiniz vakti kısıtlamak pek kolay olmayacaktır. Bunun yerine siz de her yarım saatte bir bilgisayardan uzakta bir yerlere bakarak gözlerinizi dinlendirebilirsiniz.

Yaklaşık olarak 10 saniye boyunca sizden 6 metre uzakta olan bir cisme bakın ve tamamen odaklanın. Bu egzersiz göz kaslarınızı güçlendirecektir. Daha sonra 10 saniye boyunca sizden 3 metre uzaktaki bir nesneye bakın ve yine tam olarak odaklanın.

Bu egzersizi her yarım saatte bir farklı uzaklıklardaki farklı nesnelere bakarak tekrarlayın. Bu egzersize düzenli olarak devam edebilirseniz, bilgisayar ekranına bakmaktan dolayı gözlerinizde oluşan deformasyonu büyük ölçüde azaltmış olursunuz. Ayrıca çok fazla televizyon izlemekte ısrar edenler de bu egzersizleri yapabilirler.

İyi bir beslenme programı da ihtiyacınız olan besinleri almanız için oldukça gereklidir. Bu beslenme programında bol miktarda taze meyve ve sebze tüketilmelidir.

İnsan vücudunun birçok kısmı gibi gözde de işleyen demir pas tutmaz kuralı geçerlidir. Boşluğa ya da 2 boyutlu ekrana baktığınızda gözler aslında pek bir iş yapmazlar. Eğer durum böyle ise, vücudumuzu yeterince çalıştırmadığımızda yaptığımız gibi, gözlerimizi sağlıklı tutmak için göz egzersizleri yapmalıyız.

İşte size bazı göz egzersizi önerileri;

Kalem Egzersizi

Göz Egzersizi Kalem

Bir kalemi, kolunuzun mesafesinde olacak şekilde önünüzde tutun. Kaleminin ucuna iyice odaklanın. Tam odaklandığınız zaman, odaklanmaya devam ederek yavaş yavaş kalemi kendinize doğru yaklaştırın. Odağınızı kaybetmeden ne kadar yakına odaklanabildiğinizi test edin.Sallanma

Göz Egzersizi Sallanma

Uzaktaki bir objeye odaklanın ve hafifçe bir o yana bir bu yana sallanın. Bunu her gün birkaç dakika yapın ve sallanırken göz kırpın. Göz kırpmak gözlerinizin temizlemesine ve kayganlaşmasına yardımcı olur, bu da bilgisayar başında çok vakit geçiriyorsanız bilhassa önemlidir.

Çamaşır İpi

Göz Egzersizi Çamaşır İpi

Japonya’da yapılan araştırmalar, bu egzersizin düzenli olarak yapıldığında görme yeteneğinizi önemli ölçüde geliştirdiğini göstermiştir.
Bir resmi çamaşır ipine asın ve resimden bir adım geride durarak muhtemelen hareketli olan resme odaklanın. Bir adım daha geri gidin ve tekrarlayın. Bu egzersize 10 ayak mesafesi uzaklığına gelinceye kadar devam edin.

Mum Egzersizi

Göz Egzersizi Mum

Görme yetisi sadece gözlerle ilgili değildir, aynı zamanda göz-beyin ilişkisiyle de ilgilidir. Beyniniz gözünüzün seçtiğini yorumlamak zorundadır.
Bu egzersiz beyin-göz bağlantınızı geliştirmeyi amaçlıyor.
Sessiz ve karanlık bir ortamda yanan bir muma bakın. Özellikle ateşin mavi kısmına odaklanın ve nazikçe göz kırpın.

Bir ya da 2 dakika sonra gözlerinizi kapatın ve ateşin şeklini gözünüzde canlandırmaya çalışın. Eğer iyi bir şekilde canlandıramadıysanız, tekrar ateşin mavi kısmına bakın ve kendinizi fazla yormadan gözünüzde canlandırmaya çalışın. Ateşi gözünüzde canlandırmayı başardığınızda gözlerini açın.

Renk Günü

Göz Egzersizi Renk

Bir renk seçin ve gün boyu nereye giderseniz gidin o rengi arayın. Rengi gördüğünüz nesnenin şekline takılmayın, sadece rengi ve onun yakın tonlarını seçin.
Bu egzersiz de göz-beyin bağlantısının gelişmesine yardımcı olacaktır.

Göz Masajı

Göz Egzersizi Göz Masajı

Bu egzersiz kan akışının göz kaslarınıza ulaşmasına yardımcı olur. Gözünüz kapalıyken iki elinizin işaret parmaklarıyla kaşlarınızın üstüne HAFİF baskı uygulayarak yuvarlak hareketler yapın.
Bu işlemi yapabildiğiniz kadar sık yapın, hatta mümkünse günde bir kaç kez yapabilirsiniz.

Bunu yaptıktan sonra, gözlerinizin üstüne yuvarlak hareketler yaparak gözlerinizi rahatlatacak şekilde masaj yapın.
Eğer gözlerinizin de bakıma ihtiyaç duyduğunun farkında olursanız ve bu egzersizleri düzenli bir şekilde yapabilirseniz gözlerinizin kontrolünü hayatınız boyunca kolayca sağlayabilirsiniz.

Bu sitede yer alan metinler bilgilendirme amaçlıdır. Göz doktorunuzun tavsiyelerini dikkate almanızı öneriyoruz.
ScrollBizi Arayın