Lens Blog
Gözyaşı Damlası ve Kontakt Lens

Gözyaşı Damlası ve Kontakt Lens

20.06.2024


Gözyaşı Damlası Nedir, Ne için Kullanılır?

Gözyaşı damlası, göz kuruluğunu hafifletmek, gözleri nemlendirmek ve rahatlatmak amacıyla kullanılan bir tür yapay gözyaşıdır. İnsanların gözyaşı damlasına yönelmesinin en yaygın nedenlerinden biri kuru gözlerini nemlendirmektir.

Kontakt Lenslerle Göz Damlası Kullanılabilir Mi?

Evet, birçok suni gözyaşı damlası kontakt lenslerle birlikte kullanılabilir. Ancak bazı göz damlaları özel olarak kontakt lens kullanıcıları için formüle edilmiştir, bu damlalar prezervan içermeyen (koruyucu madde içermeyen) göz damlalarıdır. Özellikle kontakt lens kullanıcıları ve hassas gözler için prezervan içermeyen yapay gözyaşı damlaları tercih edilmelidir.

Prezervan (koruyucu madde) içeren gözyaşı damlaları, genellikle kontakt lenslerle birlikte kullanıma uygun değildir.

Prezervan içeren gözyaşı damlalarındaki koruyucular lens yüzeyine yapışarak birikinti oluşturabilir, bu birikinti lenslerin netliğini etkileyerek bulanıklaşmasına ve kullanım konforunun bozulmasına neden olabilir. Prezervanlar alerjik reaksiyonlara da yol açabilir.

Gözyaşı Damlasının Faydaları

Gözyaşı Damlasının Faydaları

Gözyaşı damlaları göz yüzeyini nemlendirir, gözyaşı filminin stabilitesini arttırır ve böylece kuru göz sendromunun semptomlarını etkili bir şekilde hafifletir.

Suni gözyaşları farklı yoğunluk ve bileşimlere sahip formüllerdir. Ancak koruyucu içeren damlaların göz üzerindeki olumsuz etkileri nedeniyle, göz için en güvenli olanları koruyucu içermeyen damlalardır. Örneğin hyaluronik asit içeren nemlendirici göz damlaları.

Doğal gözyaşlarında bulunan hyaluronik asit şunları sağlar. Eşsiz su tutma yeteneği sayesinde göz nemini en uygun seviyeye geri getirmenizi sağlar ve göz yenilenmesini destekler.

Hyalüronanların, kuru göz ve semptomlarını hafiflettiği defalarca doğrulandı. hyaluronik asit içeren nemlendirici damlaların göz tahrişi semptomlarını azalttığı, gözlerdeki batma ve kaşıntıyı etkili bir şekilde ortadan kaldırdığı ve göz yüzeyinde meydana gelen yıpranmanın yeniden yapılandırılmasına katkıda bulunduğu uzun süredir biliniyor.

Hyalronik asit içeren damlalarla aynı derecede etkili olan bir diğer damla, sodyum hiyalüronatlı damlalarıdır. Bu damlalarda gözyaşı filminin stabilitesini ve kalınlığını arttırırlar

Gözyaşı Damlası Nasıl Kullanılır?

Şimdi de birlikte suni gözyaşı damlasını en doğru şekilde nasıl kullanacağımıza bakalım.

  • Ellerinizi Yıkayın: Gözlerinize dokunmadan önce ellerinizi iyice yıkayın. Temiz eller, gözlerin mikrop kapmasını önlemeye yardımcı olur.
  • Rahat Bir Pozisyon Alın: Başınızı geriye doğru eğmek koşuluyla, otururken, ayakta dururken veya yatarak damlayı uygulayabilirsiniz.
  • Damlayı Hazırlayın: Kullanmadan önce iyice çalkalayın. Göz damlası şişesinin ucunun steril kalmasını sağlamak için şişenin ucuna dokunmamaya dikkat edin. Şişenin kapağını açarak kullanmaya hazır hale getirin.
  • Alt Göz Kapağını Çekin: Tekrar hatırlatalım, başınızı hafifçe geriye eğin ve alt göz kapağınızı nazikçe aşağı doğru çekerek küçük bir cep oluşturun.
  • Damlayı Göze Damlatın: Şişenin ucunu gözünüzden birkaç santimetre yukarıda tutarak, bir veya iki damla göz damlasını gözünüzün beyaz kısmına veya alt göz kapağının oluşturduğu cebe damlatın. Şişenin ucunun gözünüze veya kirpiklerinize temas etmemesine özen gösterin.
  • Gözü Kapatın ve Dinlendirin: Göz damlasını damlattıktan sonra gözünüzü kapatın ve bir dakika kadar kapalı tutun. Bu şekilde damlanın göz yüzeyine eşit şekilde dağılmasını sağlayın.
  • Gözün İç Kısmına Hafif Basınç Uygulayın: Gözlerinizi kapattıktan sonra gözün buruna yakın kısmına (gözyaşı kanalının olduğu yere) nazikçe bir parmağınızla hafif basınç uygulayın. Bu, damlanın burun kanalına kaçmasını önler ve gözde daha uzun süre kalmasını sağlar.
  • Gözyaşı Fazlasını Temizleyin: Göz çevresindeki fazla damlayı temiz, steril bir mendil veya peçete ile nazikçe silin.
  • Şişeyi Kapatın: Göz damlası şişesinin kapağını sıkıca kapatın ve serin, kuru bir yerde saklayın.

Gözlerdeki kuruluk hissini hafifletmek için suni gözyaşı damlasının doğru kullanımı önemlidir. Birden fazla türde göz damlası kullanıyorsanız, farklı damlalar arasında en az 5-10 dakika beklemek çok daha sağlıklı olacaktır.

Gözyaşı Damlası Günde Kaç Kez Kullanılmalı?

Gözyaşı Damlası Günde Kaç Kez Kullanılmalı?

Koruyucu içeren yapay gözyaşı damlalarının kullanımı günde dört ila altı kez ile sınırlandırmalıdır. Eğer ürünleri daha sık kullanmak gerekiyorsa koruyucu içermeyen gözyaşı damlaları tercih edilmelidir.
Yapay gözyaşlarını ne sıklıkta kullanabileceğinizi doktorunuza danışın.

Göz Damlası Yerine Lens Solüsyonu Kullanılır mı?

Kontakt lens solüsyonu lensleri dezenfekte etmek ve nemlendirmek için tasarlanırken, gözyaşı damlaları gözleri nemlendirmek için tasarlandı. Bu nedenle lens solüsyonu gözyaşı filmini nemlendiremez ve gözlerinizdeki kuruluğu gideremez.

Gözyaşı damlası ve kontakt lens solüsyonu güvenli ve göz sağlığınıza faydalı sıvılardır ancak aynı değildir ve birbirlerinin yerine kullanılmamalıdır.

Lens Solüsyonu Yerine Göz Damlası Kullanılır mı?

Göz damlalarının dezenfekte edici bir faydası olmadığından ve lenslerdeki proteini, lipitleri veya kalıntıları temizleyemediğinden, lensleri göz damlası içinde saklamak enfeksiyon riskini artıracaktır.

Gözyaşı Damlası Ne İşe Yarar?

Gözyaşı damlası, göz kuruluğuna bağlı yanma, kaşıntı, tahriş, kızarıklık gibi semptomların giderilmesini sağlar. Nemlendirici göz damlaları, gözler yeterince nem üretemediğinde, gözünüzün doğal nemini geri kazanmasına yardımcı olur.

Kontakt Lensler ve Göz Kuruluğu

Kontakt lens kullanmaya başlamadan önce, gözlerinizin kontakt lens kullanımı için uygun olup olmadığını değerlendiren ve size en uygun lens türünü belirleyen özel bir göz muayenesi olmanız gerekir.

Bu muayene esnasında doktorunuz gözyaşı film tabakanızın kalitesini ve miktarını da değerlendirir. Lens kullanmak için gözyaşı miktarınızın yeterli olup olmadığı önemlidir. Gözyaşı testinde gözyaşı miktarı yeterli ise hekim lens kullanımına onay verir. Ancak zamanla göz sağlığınız değişebilir ve bununla birlikte kontakt lens gereksinimleriniz de değişebilir. Kontakt lenslerinizin gözlerinizin kurumasına neden olduğunu düşünüyorsanız, göz doktorunuzla farklı bir lens seçeneği üzerinde konuşabilir veya kontakt lenslere uyumlu nemlendirici göz damlası önerisi alabilirsiniz.

Koruyucu İçermeyen Göz Damlaları

Kontakt Lenslerle Birlikte Kullanılabilen, Koruyucu İçermeyen Göz Damlaları

Biotrue göz damlası: Sağlıklı gözyaşında doğal olarak bulunan bir nemlendirici olan hyalüronik asit sayesinde yorgun, stresli ve hatta yaşaran gözlerdeki semptomları ortadan kaldırarak kuru gözleri anında rahatlatır ve nemlendirir. Prezervan (koruyucu madde) içermediği için kontakt lenslerle kullanılır. Bausch+Lomb tarafından üretilen Biotrue göz damlasını inceleyiniz.

Systane Hydration gözyaşı damlası: Nemi 2 kat daha fazla koruyarak kuru göz belirtilerine karşı uzun süreli rahatlama sağlar. Prezervan (koruyucu madde) içermediği için kontakt lenslerle kullanılır. Alcon tarafından üretilen Systane Hydration göz damlasını inceleyiniz.

Drop Defence Göz Damlası: Göz yüzeyini nemli tutar ve korur. UV ışınlarını bloke eder. Dijital ekranlarda bulunan zararlı mavi ışığa karşı gözleri korur. Prezervan (koruyucu madde) içermediği için kontakt lenslerle kullanılır. Drop Defence göz damlasını inceleyiniz.

Neovis Total Göz Damlası: Buharlaşmayı sınırlar, göz yüzeyinde kayganlaştırıcı ve koruyucu bir taba oluşturarak orta ve şiddetli kuru göz tedavisinde kullanılır. Prezervan (koruyucu madde) içermediği için kontakt lenslerle kullanılır. Neovis Total göz damlasını inceleyiniz.

Kuru göz semptomlarını ve göz yorgunluğunu hafifletecek göz egzersizleri için tıklayınız.

 

Bu içeriğin tüm hakları saklıdır. İzin alınmadan kopyalanamaz, alıntı yapılamaz.

Bu sitede yer alan metinler bilgilendirme amaçlıdır. Göz doktorunuzun tavsiyelerini dikkate almanızı öneriyoruz.

Bu makaleyi beğendiniz mi ?

Kalan karakter:

Yorum yapmak için lütfen üye girişi yapınız.

Yorumunuz bize ulaştı, teşekkür ederiz.

Değerlendirme sonrası uygun olduğu takdirde yayına alınacaktır.

Token Hatası

Lütfen Sayfayı yenileyip tekrar deneyiniz.

Kalan karakter:

Scroll
Bizi Arayın