Lens Blog
Kışın Kontakt Lens Kullanmak

Kışın Kontakt Lens Kullanmak

26.03.2024


Kontakt lens 12 ay dört mevsim kullanmaya uygun olsa da mevsim şartlarına göre hayatınızı kolaylaştıracak ipuçları olduğunu da atlamayalım. Kış demek, yoğun kar, bolca sıcak içecek, kalın kıyafetler.

Kışın Kontakt Lens Kullanıcıları için Tavsiyeler

Kışın kontakt lens kullanımına dair tavsiyeleri, sizin için aşağıda listeliyoruz.

1 – Göz Damlası

Havaların soğumasıyla evde, işte, arabada klima ve ısıtıcılar çalışmaya başlıyor. Hal böyle olunca da göz kuruluğunun oluşma ihtimali giderek artıyor. Bu nedenle göz damlanızı yanınızdan eksik etmeyin deriz. Gözlerinizde kuruluk hissettiğiniz an, kolayca gözlerinizi nemlendirebilirsiniz.

Göz damlası kullanmadan önce doktorunuzdan onay almayı ve göz damlanızın kontakt lensler ile uyumlu olmasına da dikkat etmeyi ihmal etmeyin.
Hem kontakt lens kullanıcılarının hem de lens kullanmayanların tercih edebileceği göz damlarımızı incelemek için tıklayın.
Eğer ekran süreniz çoksa gözleriniz nemlendirirken aynı zamanda mavi ışın zararlı etkilerinden de korumak için tercih edebileceğiniz bir göz damlası var, incelemek için tıklayın.

2- UV Koruması

Güneşli havalar sadece yazın değil, kışın da birçok kişinin favorisi. Kışın hava ne kadar soğuk olsa da güneşli günlerde gözlerinizi UV ışınının zararlı etkilerinden korumanız gerekir. Lens kullanıcıları için bunun en kolay yolu UV korumalı lens tercih etmek sanırız. Lens reçetenizdeki değerlere uygun lensi UV koruması olanını kullanarak, gözlerinizi güneşin zararlı etkilerinden de kolayca koruyabilirsiniz.

Su İçmek

3- Su İçmek

Yazın su içmeyi hatırlamak daha kolay olsa da kışında kendinize günlük su içme hedefi belirleyin ve sağlığınız için bu miktarda suyu içmeye özen göstermelisiniz. Soğuk havalarda susuzluk çok hissedilmeyebilir ancak vücudumuzun her zaman suya ihtiyacı var, o yüzden ihmal edilmemesi gerekir.
Gün içinde yeteri kadar su içildiğinde vücutta ideal düzeyde su olacağından göz kuruluk riski de azalır.

4- Düzenli Uyku

Uyku saatlerinize dikkat edin, bol bol dinlenin. Gözleriniz yeterince dinlendiği zaman gözlerinizde güne tazelenerek başlanmış olur.

5- Göz Kırpmak

Gözlerinizi refleks dışında da bilinçli olarak çokça kırpın. Gözlerinizi her kırptığınızda gözleriniz nemlenir ve göz kuruluğunun oluşma riski azalır.

6- Nemlendirme Cihazı

Bulunduğunuz ortamın nem seviyesinin korunması için, nemlendirici hava cihazı kullanabilirsiniz.İdeal nem oranı olarak %40-%60 civarları söylenebilmektedir.

7- Daha Yüksek Hijyen İçin Günlük Kullan-At Lens

Kışın her ne kadar dikkat etsek de hastalık bazen kaçınılmaz olabiliyor. Böyle durumlarda rutinde uzun süreli lens kullanmayı tercih ediyor olsanız dahi, iyileşene kadar günlük kullan – at lens kullanmanızı öneriyoruz. Böylece lenslerini takıp çıkarırken hastalığınızdan kaynaklı gözlerinize enfeksiyon bulaşma riskini azaltabilirsiniz.

Koruyucu Gözlük Takmak

8- Koruyucu Gözlük

Kar tatili planınız varsa, göz kuruluğu oluşmaması ve stabil bir görüş için koruyucu gözlük de kullanabilirsiniz.

Bonus Bilgi;

Rüzgarda Gözler Neden Sulanır?

Soğukta gözler, nem dengesini korumak için daha fazla gözyaşı üretir. Bu durumda da bazen gözler olağandan fazla su üretmiş olabilir. 😊

Bu içeriğin tüm hakları saklıdır. İzin alınmadan kopyalanamaz, alıntı yapılamaz.

Bu sitede yer alan metinler bilgilendirme amaçlıdır. Göz doktorunuzun tavsiyelerini dikkate almanızı öneriyoruz.

Bu makaleyi beğendiniz mi ?

Kalan karakter:

Yorum yapmak için lütfen üye girişi yapınız.

Yorumunuz bize ulaştı, teşekkür ederiz.

Değerlendirme sonrası uygun olduğu takdirde yayına alınacaktır.

Token Hatası

Lütfen Sayfayı yenileyip tekrar deneyiniz.

Kalan karakter:

Scroll
Bizi Arayın