Lens BLog
Kontakt Lenslerle İlgili Soru ve Cevaplar

Kontakt Lenslerle İlgili Soru ve Cevaplar

08.05.2019

Soru: Kontakt lenslerimi gece yatarken de takabilir miyim?


Markalara göre değişmekle birlikte 6 ile 30 gün/gece boyunca sürekli (gece gözde kalabilen) kullanılabilen lensler bulunmaktadır.
Gece gözde kalabilme özelliğine sahip kontakt lenslerin göz yapınıza uygun olup olmayacağına göz hekiminiz yapacağı ölçümler ve uygulama sonucunda karar verecektir.


Soru: Lenslerimi göz doktorumun bana önerdiğinden daha uzun süre takarsam ne olur?


Zamanla, lenslerinizin üzerinde birikintiler ( protein,yağ) oluşacak, lensinizin yapısında bozulmalar meydana gelecektir. . Bunlar da önerilen kullanım süresini aşan lenslerde rahatsızlık hissetmenize, bulanık görmenize, enfeksiyona neden olabilir. Mutlaka göz doktorunuzun size tavsiye ettiği süre içerisinde kontakt lenslerinizi değiştirin.


Kontakt Lens Bozulur Mu ?

Soru: Paketinde duran, açılmamış kontakt lenslerim bozulur mu?


Son kullanma tarihi, kontakt lenslerin ve içinde bulunduğu solüsyonun steril kaldığı süreyi göstermektedir. Son kullanma tarihi geçmiş olan hiç bir lens kullanılmamalıdır.


Soru: Kontakt lensler sağ göz ve sol göz için ayrı ayrı mı üretilir.?


Hayır. Tüm kontakt lenslerimiz her iki gözde de kullanılabilir. Hangi lensin, hangi göze takılacağı sadece reçetenize bağlıdır.


Soru: Kontakt lenslerimin tersine dönüp dönmediğini nasıl anlarım?


Lensi parmağınızın ucuna yerleştirin. Yandan baktığınızda lens bir kase gibi durmalı, lensin kenarları yukarı doğru bakmalıdır.
Yandan baktığınızda lensin kenarları dışarı doğru ise (yemek tabağı şekilde) lens tersine dönmüştür. Gözünüze taktığınızda rahatsızlık hissettirir ve lens gözünüzden kayar.
Bazı marka kontakt lenslerde ise iç ve dış işaretleri bulunmaktadır. Bu işaretlerle lensin doğru konumu ayırt edilebilir.


Soru: Kullanmakta olduğum lensler için özel bir solüsyon var mıdır?


Kontakt lensler için çok sayıda kontakt lens solüsyonu bulunmaktadır, ancak bu konuyu göz doktorunuza danışmanızı öneririz. Size ve kullandığınız lenslere en uygun solüsyonu en iyi göz doktorunuz bilebilir.


Soru: Gözünüze bir şey kaçmışsa ve yanınızda solüsyon yoksa, lensi çıkartıp üzerine tükürün demişlerdi. Doğru mudur veya güvenli midir?


Kesinlikle doğru ve güvenli değildir. Ağız içi steril bir ortam değildir. Lenslerinizi ıslatmanız gerekirse, sadece kontakt lens ıslatıcı damlaları ya da çok amaçlı kontakt lens solüsyonlarını kullanın. Göz doktorunuz sizin ve kontakt lensleriniz için en uygun lens solüsyonunu önerecektir.


Soru : Kontakt lenslerle yüzebilir miyim?


Yüzme veya banyo sırasında kontakt lenslerin su ile teması hem lenslerin enfekte olmasına hemde lensin yapısının bozulmasına neden olabilir. Özellikle yüzme ve diğer su sporları gibi, suya maruz kalabileceğiniz aktiviteler sırasında kontakt lenslerinizi yüzücü gözlüğü ile kullanıp, kullanamayacağınızı göz doktorunuza danışabilirsiniz.


Lens Suda Bekletirlir Mi ?

Soru: Kontakt lenslerimi temizlemek veya saklamak için su kullanabilir miyim?


Hayır. Su steril değildir, çeşitli mikroorganizmalar ve lensinizin yapısını bozakcak kimyasallar içerebilir. . Bu nedenle lenslerinize suyun temas etmesine izin vermeyin. Lenslerinizi temizlemek veya saklamak için sadece çok amaçlı lens dezenfeksiyon solüsyonlarını ya da peroksit bazlı dezenfeksiyon solüsyonlarını kullanın. Size ve kontakt lenslerinize en uygun solüsyonu göz doktorunuz önerecektir.


Soru: Temizlerken lenslerimi ovalayabilir miyim?


Genellikle evet. Günümüzde üretilen bir çok çok amaçlı kontakt lens solüsyonu ovalama ihtiyacını ortadan kaldırmaktadır. Fakat daima göz doktorunuzun lens bakımı ile ilgili verdiği talimatlara ve lens solüsyonu üreticisinin kullanma talimatlarına uyun.


Soru: Uçuş sırasında lenslerimi uçağın içinde saklayabilir miyim?


Kesinlikle evet. Havayoluyla seyahat ederken, lenslerinizi, kutusunu ve solüsyonunu kilitli bir poşete koyun ve seyahat sırasında yanınızda taşıyacağınız çantanın içine yerleştirin. (Yanınıza alabileceğiniz solüsyon boyutu maximum 100ml’dir.)
Fakat, çok sık seyahat ediyorsanız günlük lens alternatifini göz hekiminize danışarak değerlendirebilirsiniz.


Soru: Kontakt lensler gözlükten daha mı pahalı?


Kontakt lenslerin maliyeti aslında çok uygundur. Ayrıca, kontakt lensleri değiştirmek, kırılan gözlüklerinizi değiştirmekten çok daha uygundur.

Bu sitede yer alan metinler bilgilendirme amaçlıdır. Göz doktorunuzun tavsiyelerini dikkate almanızı öneriyoruz.
ScrollBizi Arayın