Lens Blog
Ergenlik Çağındaki Çocuklar Kontakt Lens Kullanabilir mi?

Ergenlik Çağındaki Çocuklar Kontakt Lens Kullanabilir mi?

03.04.2024


Kontakt lens kullanmaya başlamanın resmi bir yaşı yoktur. Ergenlik çağındaki çocuğunuzun göz yapısının ve göz sağlığının lens kullanımına uygun olup olmadığıyla ilgili en doğru bilgiyi göz doktorunuzdan alabilirsiniz. Göz hekimi çocuğun lens kullanma hevesine, öz bakım özenine ve göz yapısına bağlı olarak değerlendirme yaparak karar verir. İstisnai bir durum yoksa ergenlik çağındaki çocuğun kontakt lensi takıp çıkarma işlemini kendisi yapacak kadar büyümesi tercih edilmektedir.

Ergenlik yaşındaki çocukların lens takmaya başlaması için elbette ki doktor onayı gerekiyor. Göz hekimleri rutinde nelere dikkat ediyor derseniz aşağıda paylaşalım.

Çocuğun,
Lensi takıp çıkarırken gereken hijyeni gösterebilecek olmasına,
Bu konuda kararlı ve istekli olmasına,
Sorumluluk bilincinin gelişmiş olmasına,
Göz yapısının lens kullanmaya uygun olmasına.

Gözlük kullanan ve doktorunun uygun görmesi ile lens kullanmaya başlayan çocukların hayatların da büyük bir konfor geldiğini söylesek, herhalde abartmış olamayız. Nedenini ise hemen söyleyelim; çocukların günlük yaşamları yetişkinlere göre daha hareketli olduğu için, lens kullanmanın olumlu etkilerini çok daha fazla hissederler.

Kontakt lensin onlara sağladığı hareket özgürlüğü ve geniş bir görüş açısı hayatlarını iyileştirebilir. Üstelik lens kullanmak için günde sadece birkaç dakika vakit ayırmaları yeterlidir. Önemli olan hijyen kurallarına uygun şekilde lenslerini takıp çıkarmaları ve muhafaza etmeleridir.

Çocuklarda göz numarası yetişkinlere göre çok daha hızlı değişebilmekte, bu nedenle göz muayene sıklığı buna göre ayarlanmalıdır. Göz hekiminin önerdiği sıklıkta muayeneler gerçekleşmelidir.

Bir çocuk ya da genç için koşmak, oynamak, dans etmek ya da rahatça spor yapmak birçok yaşıtı için sorunsuz bir deneyimken, gözlük kullananlar için bu durum bazen trajedi ile sonuçlanabilmektedir. Hareketli yaşamda gözlüğün kırılma riski çok daha yüksektir. Bu nedenle de lens kullanmak onlara geniş görüş açısı ve konforun yanında ilave olarak güvenlik anlamında da destek sağlar.

Lens kullanan çocuklar, gözlük kullanan çocuklara kıyasla kendilerini daha güvende hissedebiliyorlar ve özgüvenleri daha yüksek olabiliyor. Özellikle yüksek numaralı gözlük kullanan çocuklarda, kontakt lenslerle birlikte gelen sosyal kabul onun özgüvenini ve özsaygısını pekiştiriyor.

Çocuklarda Lens Kullanımı

Hele ki çocuğunuz su sporları ve eskrim gibi koruyucu gözlük veya kask takması gereken bir spor ya da aktivite yapmak isterse bu gözlük ile imkansız bir hal alabilir. Koruyucu gözlük kullanması gereken çocuklar, görme kusurları için gözlük kullanamaz. Bu nedenle de lens spor esnasında onlar için ideal bir optik unsurdur.

Böyle durumlar için eğer çocuğunuzun lens reçetesi varsa, lens en iyi ve tek seçenek diyebiliriz. UVB ışınlarını ve UVA ışınlarını bloke eden lensleri tercih ederek çocuklarınızın gözlerini güneşten gelen zararlı ışınlardan da koruyabilirsiniz.

Eğer çocuğunuzun reçetesi uygun ise günlük kullan- at lens tercih edebilirsiniz. Böylece lenslerini düzenli olarak temizleme ve lens kabında bekletmesi gerekmeyeceği için kullanımı daha pratik olur. Sadece lenslerini takıp çıkarırken el hijyenine dikkat etmesi ve lensleri bir yer ile temas ettirmeden blisterden çıkararak doğrudan gözüne yerleştirmesi yeterli olur.

Lens Kullanan Çocuklara Ebeveyn Desteğinin Önemi

Ekran sürelerinin artması, miyopun daha genç yaşlarda ve daha yaygın olarak görülmeye başlamasını etkileyen faktörlerden biridir. Bu nedenle ekran süresi ve ideal izleme mesafesine ailenin dikkat etmesi büyük önem taşıyabilmektedir.

Göz hekimi gencin lens kullanabileceği kararını vermiş olsa da muhakkak ailesi de ona özellikle ilk süreçte destek olmalıdır, hijyen ve doğru kullanım rutinini takip etmelidir.

Gözlük Kullanan Çocuklara Akran Zorbalığı

Gözlük Kullanan Çocuklara Akran Zorbalığı

Çocukların lens kullanmasının geniş görüş açısı, netlik, güvenlik gibi fiziksel faydaların yanında ilave olarak ruhsal faydaları da olabilir. Nasıl mı? Üzülerek de olsa hemen yanıtlayalım.

Bilinç düzeyi hem yetişkinliklerde hem de çocuklara her ne kadar arttırılmaya çalışılsa da gözlük takan çocukların akran zorbalığı yaşaması çok daha olası. Bir çocuk ya da genç başka bir çocuk ya da gencin sözel zorbalığından etkilenerek özgüveni sarsılabiliyor ve hayatının belki de büyük bir alanında bunun etkisini hissedebiliyor.

Bir çocuğa görme kusuru olduğundan dolayı gözlük kullandığı için “dört göz gibi” isimlerle hitap edilmesine her ne kadar istemesek de biz de çocukluk döneminde şahit olmuş olabiliriz. Ancak bu durumu engellemek ve bilinç düzeyini yükseltmek için hepimize görev düşüyor. Hiç kimse zorbalığa uğramamalı hele ki sağlık problem yüzünden bir çocuk bu durumu asla yaşamamalı.

Hepimize bu konuda düşen en büyük görev, zorbalığın yaşanmaması için en başta kendimizi ve çevremizi bu konuda bilinçlendirmek. Ruhsal olarak da sağlıklı bireylerin yetişebilmesi için her türlü zorbalığa karşı bilinçlenerek ve çevremizi bilinçlendirerek engel olmak.

 

Bu içeriğin tüm hakları saklıdır. İzin alınmadan kopyalanamaz, alıntı yapılamaz.

Bu sitede yer alan metinler bilgilendirme amaçlıdır. Göz doktorunuzun tavsiyelerini dikkate almanızı öneriyoruz.

Bu makaleyi beğendiniz mi ?

Kalan karakter:

Yorum yapmak için lütfen üye girişi yapınız.

Yorumunuz bize ulaştı, teşekkür ederiz.

Değerlendirme sonrası uygun olduğu takdirde yayına alınacaktır.

Token Hatası

Lütfen Sayfayı yenileyip tekrar deneyiniz.

Kalan karakter:

Scroll
Bizi Arayın