Lens Blog
Hangi Durumlarda Kontakt Lensinizi Kullanmamalısınız ?

Hangi Durumlarda Kontakt Lensinizi Kullanmamalısınız ?

06.06.2024


Nezle veya Grip Olduğunuzda Lens Kullanmaya Ara Verin

Nezle veya grip olduğunuzda bolca burnunuzu silip, yüzünüzü ve en önemlisi gözünüzü kaşıma ihtimaliniz olduğu için her ne kadar dikkat etseniz de mikroplar elinize ve oradan da gözünüze temas edebilir. Bu nedenle de eğer öksürük, hapşuruk veya göz nezlesi olduğunuzda lenslerinizi kullanmaya ara verebilir veya günlük rutininizde uzun süreli lens kullanıyor olsanız dahi hastalık döneminizde günlük kullan at lens tercih edebilirsiniz.

Kontakt Lensinizin Son Kullanma Tarihi Geçmişse;

Lensleriniz satın alıp, uzun süre sakladıktan sonra kullanmaya karar verdiniz ve son kullanma tarihinin geçtiğini fark ettiniz diyelim. Lensin kutusunu açmamış olsanız da son kullanma tarihi geçmiş lensi kullanmamanız gerekir. Yeni bir lens sipariş ederek onu kullanmaya başlamalısınız. Hem bütçeniz hem de göz sağlığınız için ihtiyaçlarınız doğrultusunda sipariş vermenizi tavsiye ediyoruz.

İlave bir not daha eklemek gerekirse uzun süreli lens kullanıyorsanız, solüsyonunuzun da son kullanma tarihinin geçmemiş olmamasına dikkat etmeniz gerekir.

Makyaj Yaptığınızda;

Kontakt lenslerinizi makyaj yapmadan önce takmanızı öneriyoruz, böylece rimelinizi ya da eyelinerınızın lensinize bulaşma ihtimalini en aza indirgemiş olursunuz. Hem de lenslerinizi takıp, makyaj yaptığınızda daha net bir görüşe sahipken daha iyi makyaj yapabilirsiniz. Unutmayın önce lensler sonra makyaj.

Lensinizi Elinizden Düşerse>

Lensinizi Elinizden Düşerse;

Lens takma ve ya çıkarma esnasında lensiniz düşerse, hijyen nedeniyle lensi kullanmamanızı yeni bir çift lense geçmenizi öneririz.

Göz Değerleriniz Değişirse;

Lens reçeteleri 1 yıl süre ile geçerlidir ancak bazı durumlarda lens reçetelerinin daha sık olarak güncellenmesi gerebilir. Hal böyle olunca da bütçenizi ve kafa rahatlığınızı düşünerek yıllık lens seti siparişi verdiyseniz açılmamış ve zarar görmemiş lens kutularını değiştirmeniz gerekebilir. Lens reçetesiniz değiştiğinde, elinizde bulunan eski değerdeki lenslerin bitmesini beklemeden güncel reçetenizi dikkate alarak yeniden sipariş vermelisiniz.

Lenslerinizi İdeal Kullanım Süresi Geçtiyse;

Kontakt lensler kullanım sürelerine göre günlük, 15 günlük, aylık veya yıllık olarak üretilirler. Bu süreler üretici firma tarafından belirlenen ve dikkate alınması gereken sürelerdir.

Kontakt lenslerin ideal kullanım süresi geçtikten sonra kullanılmaması gerekir. Örneğin tek kullanımlık olan günlük kullan at lensler sadece bir kez kullanmalıdır.

Kontakt Lensiniz Yırtıldığında;

Özellikle yeni lens kullanmaya başlayanların karşılaştıkları ve lenslerinin yırtılmasına neden olan kullanım hatalarından kısaca bahsedelim.

Takma ve çıkarmaya alışma sürecinde lensin tırnak darbesi alarak yırtılması en çok karşılaşılan durumlardandır. Tırnaklarınızın tırtıksız olmasına dikkat ederek bu riski elemine edebilirsiniz.

En çok karşılaşılan bir diğer yırtılma nedeni ise, saklama kabı içindeki solüsyonun miktarının doğru ayarlanamaması. Solüsyon az olursa lensler lens kabına yapışabilir, çıkarmaya çalışırken darbe alabilir. Saklama kabındaki solüsyon taşacak kadar çok olursa kapağı kapatırken lensler araya sıkışarak yırtılabilir.

Zedelenen lenslerde gözle görülmeyen yırtıklar oluşur, bu küçük yırtıklar taktıktan sonra göz hareketleriyle birlikte büyürler. Böyle durumlarda siz lensin hatalı olduğunu gözünüzde durduk yere yırtıldığını düşünebilirsiniz, onlara hassas davrandığınız sürece hiçbir lens kendi kendine yırtılmaz.

 

Bu içeriğin tüm hakları saklıdır. İzin alınmadan kopyalanamaz, alıntı yapılamaz.

Bu sitede yer alan metinler bilgilendirme amaçlıdır. Göz doktorunuzun tavsiyelerini dikkate almanızı öneriyoruz.

Bu makaleyi beğendiniz mi ?

Kalan karakter:

Yorum yapmak için lütfen üye girişi yapınız.

Yorumunuz bize ulaştı, teşekkür ederiz.

Değerlendirme sonrası uygun olduğu takdirde yayına alınacaktır.

Token Hatası

Lütfen Sayfayı yenileyip tekrar deneyiniz.

Kalan karakter:

Scroll
Bizi Arayın