Lens BLog
Lens Kullanıcısının Yaşam Stiline Göre Lens Tercihi Nasıl Olmalı?

Lens Kullanıcısının Yaşam Stiline Göre Lens Tercihi Nasıl Olmalı?

24.10.2023

Göz doktoru onayı sonrası lens kullanıcısı yaşam stiline göre tercih ettiği kullanım süresini göre lens seçebilir. Satın aldığı lensin üretici firma tarafından önerilen kullanım süresi ve kullanım stiline her zaman yüksek hassasiyetle uymalıdır. Doktor tavsiyesi her zaman dikkate alınmalıdır.

Birazdan detaylı olarak lenslerin kullanım sürelerinden bahsedeceğiz ancak öncesinde biraz da lens kullanıcılarının yaşam stillerine göre yapabileceği tercihlerinden bahsedelim. 😊 Bazı kişiler doktor onayı ile farklı kullanım süresine sahip lensler arasından yaşam tarzına göre kendi tercih yapabilir. İşte bu hastalar için rehberimiz aşağıda. 😊

Lens Kullanıcısının Yaşam Stiline Göre Lens Tercihi Nasıl Olmalı

Her Yeni Günde Tazelenmek İsteyenler İçin;
Her yeni günde yeni bir başlangıç yapmak isteyen, yanında lens kabı veya lens solüsyonu taşımak istemeyenler lens kullanıcıları sizin için doktor onayı ile tek çare; günlük kullan- at lensler. Her sabah yeni bir lens takıp, gün sonunda vedalaşabilirsiniz.

Lens Kullanıcısının Yaşam Stiline Göre Lens Tercihi Nasıl Olmalı-1

Güne Hızlı Başlamak İsteyenler İçin;
Sabah uyanınca ilk iş telefona bakmak isteyenler, 5 dakika daha uyumak için vakti var mı diye kontrol etmek isteyenler veya akşam uyumadan önce lens temizliği için birkaç dakikam bile yok diyenler olabilir. 😊 Öyleyse doktor onayı ile gece gözde kalabilme özelliğine sahip aylık lens kullanabilirler. (En fazla 7 günlük periyotlar ile temizlemek koşulu ile)

Rutini Korumayı Sevenler İçin;
Ben düzen severim, lens kabı ve lens suyumu yanımdan ayırmam ne var ki bunda diyen lens kullanıcıları da var elbet. Her gün lenslerimi lens suyu ile temizlerim, lens kabı taşımak benim için bir yaşam tarzı demekte bir seçenek. Onlar için ise en uygunu doktor onayı ile sadece gündüz takılabilen 15 günlük veya aylık lensler diyebiliriz. Her sabah düzenli olarak lenslerini takıp her akşam uyumadan önce lenslerini temizleyerek lenslerini gece boyunca kalmaları için lens kabına bırakabilirler.

Kullanım Sürelerine Göre Kontakt Lensler

Kontakt lensinizi ne kadar süre kullanabileceğiniz, göz doktorunuz tarafından size reçete edilen lensin kullanım ömrüne göre değişiklik gösterir. Kontakt lensler, kullanım sürelerine göre farklı özelliklere sahiptir. Lens kullanıcılarının gözlerine zarar vermemek için lenslerini üretici firmalar tarafından önerilen kullanım sürelerini dikkate alarak kullanmaları gerekir.

Kontakt lensler için önerilen ideal kullanım süreleri olsa da yanlış kullanım veya yanlış bakım nedeniyle bu süreler kısalabilmekte ve lensin ideal kullanım süresi dolmadan lens ömrünü tamamlayabilmektedir. Yanlış bakım sonrası lenslerin kullanılmaya devam edilmesi gözlere ciddi zararlar verebilir. Bu nedenlerden dolayı hem lensin kullanım ömrüne sadık kalmak hem de bakımını doğru şekilde yapılması büyük önem taşır.

Günlük Lensler

Günlük kullan- at lensler, bir günlük kullanım ömrüne sahiptir. Uyanır uyanmaz takılıp, uyumadan önce çıkarılması gerekir. Yeniden kullanılmazlar. Bu nedenle de lens kabı ve lens solüsyonu kullanımı gerektirmezler. Günlük kullan –at lensler gece kullanımına uygun değildir. Tek kullanımlık oldukları için daha sağlıklı bir kullanım oluşturmaktadırlar. Bu lenslerin genellikle su oranı yüksektir.
Pratik kullanımı nedeniyle (lens kabı ve lens solüsyonu taşımayı gerektirmediği için) günlük kullan- at lensler, sık seyahat eden veya hareketli günlük yaşantıya sahip lens kullanıcıları tarafından daha yoğun olarak tercih edilebilmektedir.

Günlük lensleri İncelemek İçin tıklayın

Aylık Lensler

Aylık lensler, üretildikleri materyallere göre sadece gündüz kullanımına uygun veya hem gündüz hem gece gözde kalabilme özelliğine sahip olabilmektedir.

Sadece Gündüz Kullanımına Uygun Aylık Lensler

Sadece gündüz kullanımına uygun olan aylık lensler, sabah takılmalı ve gün sonunda lens solüsyonu ile temizlenmelidir. Gece boyunca ise temiz lens kabında solüsyonda bekletilmelidir. Her zaman lenslerin temizliğine yüksek düzeyde özen gösterilmelidir. Gün içinde de ihtiyaç halinde solüsyon ile lenslerin temizliği yapılabilir.

Aylık Kullanım Ömrüne Sahip Gece- Gündüz Gözde Kalabilen Lensler

Gece gözde kalabilen lenslerde olması gereken en önemli özellik, oksijen geçirgenliğin ideal seviyede olması. Oksijen geçirgenliği sayesinde uyku esnasında gözler sağlığını koruyabilir. Göz doktorunun uygun görmesiyle aylık ömre sahip hem gündüz hem gece kullanımına uygun kontakt lensler en fazla 6 gece 7 gün boyunca gece gözde kalabilir. 7 gün veya daha kısa periyotlarla lenslerin temizliği yapılarak toplam 30 gün süre ile kullanılmalıdır.

Aylık lensleri incelemek için tıklayın

Bunlara ilave olarak yıl boyunca kullanılmak üzere tasarlanan sert lenslerde vardır, ancak bunların kullanım sıklığı oldukça düşüktür ve bakım rutinler daha farklıdır.

Eğer aklınıza takılan bir şey olursa bize 444 53 67 ( 444 LENS) numaralı telefondan veya [email protected] adresinden ulaşabilirsiniz.

Bu içeriğin tüm hakları saklıdır. İzin alınmadan kopyalanamaz, alıntı yapılamaz.

Bu sitede yer alan metinler bilgilendirme amaçlıdır. Göz doktorunuzun tavsiyelerini dikkate almanızı öneriyoruz.
ScrollBizi Arayın