Lens Sözlüğü

Göz kapağını ve göz küresini nemlendiren ve göz kapağının içi ile göz küresini örten doku olan konjonktivanın iltihap ya da enfeksiyonudur. Konjonktivite virüsler, bakteriler, irritasyon yaratan maddeler (şampuan, kir, duman, havuz kloru gibi), cinsel yolla bulaşan hastalıklar (CYBH) veya allerjik maddeler neden olabilir. Eğer konjonktivitin nedeni bakteri, virüs ya da cinsel yolla bulaşan hastalıklar ise kişiden kişiye kolayca bulaşabilir fakat erken teşhis edildiğinde ciddi sağlık riski taşımamaktadır, öte yandan allerjik konjonktivit bulaşıcı değildir.
Kişi düz baktığından yaklaşık doksan derece sağ ve solundaki olayları da görür, bu çevresel görme yeteneğine periferal görüş adı verilir.
Kontakt lenslerin yapıldığı plastikleri oluşturan ve kimyasal maddelerin özel kombinasyonları olarak üretilen maddelerdir.
Yaşın ilerlemesine bağlı olarak, yakın ve uzaktaki nesneleri görebilmek için şişip daralan göz içindeki lensin elastikliğini kaybetmesi sonucu görmenin bozulmasıdır. Çoğu insanda bu göz kusurunun etkileri kırklı yaşların ortasında görülmeye başlar.
Lens boyunca farklı çaplarda progresif olarak değişen (kademeli olarak artan) kırma gücü özelliğine sahip çok odaklı lenslerdir. Kullanıcı yakın, orta ve uzak mesafedeki nesneleri görebilmek için lensin farklı kısımlarından bakmış olur. Geleneksel bifokal veya trifokal lenslerin aksine progresif lensler bölümler arasındaki hatlar görülmeden sürekli bir görüş alanı sağlarlar.
Gözün doğal olarak ürettiği atıklardır.
Scroll
Bizi Arayın