Lens Sözlüğü

Hipermetropisi olan kişiler yakın nesneleri görmekte zorluk çekerler. Göz yuvarlağının önden arkaya doğru çok kısa olması, gözün odaklanma mekanizmasının zayıf olması (göz merceğinin kısa olması) gibi durumlarda ortaya çıkar ve göze gelen ışınların retinanın üzeri yerine arkasında odaklanmasına neden olur.
Keskin görmeden sorumlu olan ve retinanın arka kısmında bulunan makulanın bozulmasıdır. Genel olarak iki tip YBMD vardır. (1) Atrofik tip YBMD (kuru tip YBMD) yavaş ilerleyen bir şekilde merkezi görme kaybına neden olmaktadır ve henüz tedavisi yoktur. (2) Eksüdatif tip YBMD (yaş tip YBMD) retina içinde ve yakınında yeni damarlar ve fibrotik oluşumlar nedeniyle bozuk ve bulanık bir görüşe neden olmaktadır. Bu tip eğer erken teşhis edilirse, önemli derecede merkezi görme kaybına neden olmadan tedavi edilebilir.
Bu tür lensler hidrojel veya silikon hidrojel olarak bilinen esnek plastiklerden üretilirler. Üretildiği hammaddenin türü ve/veya içerdiği su miktarı lensin yumuşaklığını belirlemektedir. Bütün kırma kusurları için yumuşak lensler kullanılabilmektedir.
Gözün içindeki vitroz sıvıda (gözün içini dolduran jelimsi sıvı) bulunan küçük, yarı transparan benekler veya parçacıklardır. Farklı şekil ve büyüklüklerde belirebilir, iplik şeritleri ya da örümcek ağı gibi şekillerde görülebilirler. Gözünüzün içinde olduklarından, gözünüz hareket ettikçe onlar da hareket edeceklerdir ve direkt olarak onlara bakmaya çalıştığınızda uzaklaşıyor gibi görünebilirler. Bu benekler genellikle protein veya başka maddelerin parçacıklarıdır ve doğum öncesi gözün oluşumu sırasında gözde hapsolmuşlardır. Bu parçacıklar aynı zamanda yaşlanmaya bağlı olarak gözün vitröz sıvısının yıpranmasıyla veya bazı göz problemleri ve yaralanmaları nedeniyle de oluşabilirler.
ScrollBizi Arayın