Lens BLog
Silikon Hidrojel Lens Nedir ?

Silikon Hidrojel Lens Nedir ?

01.08.2017

Silikon hidrojel materyal neden bu kadar özel?

Silikon hidrojel lensler saydam kontakt lenslerin geliştirilmesiyle kontakt lens endüstrisinde bir devrim gerçekleşmiştir. Bu yeni jenerasyon ‘süper geçirgen’ şeffaf kontakt lensler eski lenslere göre daha fazla oksijenin kornea tabakasına ulaşmasını sağlamaktadır.

Yüksek oksijen iletimi göz sağlığını korumak için çok önemlidir. Bu atılım ‘uzun sure kullanılabilir’ yani günün 24 saati bir aya kadar gece-gündüz kullanılabilir kontakt lenslerin üretilmesine ve geliştirilmesine olanak sağladı.

Silikon hidrojel materyal o kadar etkileyicidir ki, günümüzde üretilen kontakt lenslerin yarısından fazlası bu materyalden yapılmaktadır.

Silikon-Hidrojel materyalden üretillen kontakt lensler neden daha sağlıklı?

Kornea oksijen ihtiyacının önemli bir kısmını havadan direkt olarak temin etmektedir. Bildiğiniz gibi vücudumuzu oluşturan hücrelerin ihtiyaç duyduğu oksijen solunum sistemiyle elde edilerek, kan dolaşımı yoluyla ulaştırılmaktadır. Kornea ihtiyaç duyduğu oksijeni büyük ölçüde havadan kendi temin eden nadide bir organımızdır. İşte bu nedenle korneanın üzerine yerleştirilen bir kontakt lensin hava alabilmesi, yani oksijen geçişine izin vermesi gerekmektedir.

Geleneksel yumuşak şeffaf lensler, yumuşak ve su içeren plastiklerden yapılan hidrojen polimerlerden üretilmektedirler. Plastiğin kendisi oksijeni geçirmemektedir, oksijeni içine geçiren ve göze ileten su içeriğidir. Yapısındaki suyun, taşıyabildiği oksijen miktarının uzun süreli kullanıma bağlı olarak oluşan dehidratasyondan sonra azalması problem oluşturmaktadır.

Silikon oksijeni geçiren bir materyaldir, bundan dolayı hem silikon hem içindeki su oksijenin göze ulaşmasını sağlıyor, dolayısıyla göze çok daha fazla oksijen ulaştırılıyor. Bu özelliğinden dolayı, silikon hidrojel saydam lensler geleneksel hidrojel lenslerden daha az su içermektedirler. Yüksek oksijen geçiren silikon hidrojel şeffaf lensler daha az kuruma yaparak gün sonunda daha çok konfor sağlıyorlar ve böylece günün sonunda hissedilen rahatlığı çok daha fazla artırıyorlar.

Silikon hidrojel materyal, aynı zamanda kontakt lenslerin 30 gün ve geceye kadar güvenli ve rahat bir şekilde kullanılmasını sağlamaktadır. (Not: Silikon hidrojel materyalden üretilen lensler 30 güne kadar güvenli ve rahat kullanımını sağladı ama tüm silikon hidrojel saydam lensler için bu durum geçerli değildir, bazı silikon hidrojel şeffaf lensler 30 günlük kullanıma uygun değildir.) CibaVision Night&Day ve PureVision 2 lensleri FDA "Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi" tarafından 30 güne kadar uzun süreli (gece-gündüz) kullanım için onaylanmış iki lens markasıdır.

Diğer silikon hidrojel saydam lens seçenekleri içerisinde bazıları 6 gün ve geceye kadar kullanım için,bazıları ise sadece günlük (uyurken çıkarılmak üzere) kullanım için onay almışlardır.

Silikon hidrojel materyal ile üretilen diğer lens çeşitleri; Toric (astigmatizma) ve bifocal (çift odaklı, uzak-yakın) lenslerdir.

Uzun süre kullanılabilen gece gündüz lensler o kadar etkili ki birçok hasta LASIK cerrahisini tercih etmektense bu lensleri tercih ediyor. Bazı kişiler silikon hidrojel şeffaf lensleri kuruluk ve rahatsızlık problemleri için de kullanabilmektedirler. Buna karşın, her tedavide olduğu gibi, herkes için uygun olamayabilmektedir. Dolayısıyla, son bir karar vermeden önce doktorunuza danışmanız ve tüm seçenekleri değerlendirmeniz daha iyi olacaktır. Bazı gözler kısa süreli kullanım için daha uygun olabilmektedir.

AYLIK DEĞİŞİMLİ SİLİKON HİDROJEL NUMARALI SAYDAM LENSLER

CIBA VISION Air Optix Aqua silikon hidrojel numaralı şeffaf lens :

Air optix aqua’daki bileşimin etki mekanizması, eşsiz aqua moısture system takma anında konfor için, lensi kayganlaştırır ve lensin sürekli nemli kalmasını sağlar.

Air optix aqua’daki aqua moısture system sayesinde sürekli nemli kalan lensler klimalı ortamlar ve sürekli bilgisayar kullananlar için de ideal kullanım sunmaktadır.

Alışılageldiğimiz hidrojel lensler, ideal olarak günde 8-10 saat süresince ve akşamları çıkartmak suretiyle kullanılmakta iken, yeni silikon hidrojel kontakt lens çeşitlerinden bazıları yüksek oksijen iletebilmeleri nedeniyle gece ve gündüz hiç çıkartılmadan kullanılabilmekteler.

Air optix aqua marka numaralı şeffaf kontakt lens, hem sabah takıp akşam çıkartarak günlük kullanım hem de yüksek oksijen geçirgenliğine sahip olduğu için 6 geceye kadar gözde kalabilerek uzun kullanım şeklinde takılabilmektedir. Her iki kullanım durumunda da gözlerin sağlıklı kalmasını sağlayarak gün boyu rahatlık,nem ve konfor sunmaktadır.

Air optix aqua FDA "Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi" tarafından 6 güne kadar uzun sureli(gece-gündüz) kullanım için onaylanmıştır.6 gece ve gündüz kullanım sonrasında gözlerinizi en az 1 gece dinlendirerek, lensinizi kullanmaya devam edebilirsiniz.

1 kutu içerisinde 6 adet (blister ambalajda) lens bulunmaktadır.

CIBA VISION Air Optix Aqua numaralı saydam lenslerin üretim parametreleri :

Miyop (uzak) üretimi -0.25 dioptriden -8.00 dioptriye kadar 0.25 numara aralıklarla, -8.00’den -10.00’a kadar 0.50 aralıklarla devam eder.
Hipermetrop (yakın) üretimi ise, +0.25 numaradan +6.00 numaraya kadar 0.25 dioptri aralıklarla üretilir.
Temel eğri (Bace curve) değeri 8.6 mm. Çap değeri: 14.2mm’dir. Su içeriği: %33


CIBA VISION Night & Day silikon hidrojel numaralı şeffaf lens :

Cıba Vision Night&Day şeffaf kontakt lensleri 30 geceye kadar sürekli kullanım için FDA(Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi) tarafından onaylanmıştır,30 gecegündüz kullanım için FDA onayı alan dünyadaki ilk yumuşak kontakt lens Night&Day marka saydam lenstir.

N&D marka saydam lens gece gündüz uzun süreli kullanıma uygun olduğu gibi, sabah takılıp akşam çıkartılarak günlük kullanım için de uygundur. Night&Day saydam lensler, olağan hidrojel yumuşak kontakt lenslerden 5 kat daha fazla oksijen sağlayarak hidrojel lenslerin oluşturduğu Korneal Oksijen Yetmezliği belirtilerinin ortadan kaldırılmasında etkili, ileri teknolojili silikon hidrojel kontakt lenslerdendir.

Night&Day lensleri ile hem uyandığınız anda net görebilir,hem de gözlerinizin özgürlüğü solumasını,doğallığı hissetmesini ve sağlıklı kalmasını sağlayabilirsiniz.
1 kutu içerisinde 6 adet (blister ambalajda) lens bulunmaktadır.

CIBA VISION Night & Day numaralı saydam lenslerin üretim parametreleri :

Miyop(uzak) üretimi -0.00 dioptriden -8.00 dioptriye kadar 0.25 numara aralıklarla, -8.00’den -10.00’a kadar 0.50 aralıklarla devam eder.
Hipermetrop (yakın) üretimi ise, +0.00 numaradan +6.00 numaraya kadar 0.25 dioptri aralıklarla üretilir.
Temel eğri (Bace curve) değeri: 8.40mm,8.6 mm. Çap değeri: 13.80mm’dir. Su içeriği: %24


BAUSCH & LOMB YENİ PureVision 2 HD silikon hidrojel numaralı şeffaf lens :

PureVision 2 HD oksijen iletebilirliğinin yüksek olması nedeniyle 30 gün ve gece sürekli kullanım için FDA(Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi) tarafından onaylanmıştır. Yeni PureVision2 HD lensleri aynı zamanda günlük kullanım içinde uygundur.
Bausch&Lomb, High Definition Optiklere sahip Yeni PureVision2 HD lenslerini tasarladı.

PureVision ® 2 HD kontakt lensleri, ince lens tasarımıyla son derece doğal hissedilmesini sağlar ve gün boyu kullanım rahatlığı sunar. Yuvarlatılmış olan ince kenar yapısı lensin yumuşak ve pürüzsüz olmasını sağlar. PureVision ® 2 HD en ince lenslerden biridir, inceliğine rağmen tutulması oldukça kolaydır.

Lens kullanıcılarına çok daha keskin ve net görüş sunan PureVision ® 2 HD lensleri parlama ve halelenmeleri azaltarak düşük ışıklı ortamlarda bile net ve canlı görüş sağlar. Araç kullanırken sokak lambalarında ve farlarda gördüğünüz ışık sıçramaları ve parlamaları azaltan PureVision ® 2 HD ile artık film seyrederken veya sunum izlerken yaşanan bulanık görüntüler daha canlı olacak.

PureVision ® 2 HD lenslerinizin nemli kalmasını sağlayarak konforlu lens kullanımı sunan Comfort Moist ™ teknolojisine sahiptir.
1 kutu içerisinde 6 adet lens (blister ambalajda) bulunmaktadır.

BAUSCH & LOMB Yeni PureVision 2 HD numaralı saydam lenslerin üretim parametreleri :

Miyop(uzak) üretimi -0.25 dioptriden -6.00 dioptriye kadar 0.25 numara aralıklarla, -6.00’den -12.00’a kadar 0.50 aralıklarla devam eder.
Hipermetrop (yakın) üretimi ise, +0.25 numaradan +6.00 numaraya kadar 0.25 dioptri aralıklarla üretilir.
Temel eğri (Bace curve) değeri 8.6 mm. Çap değeri:14.0mm’dir. Su içeriği: %36


JOHNSON&JOHNSON Acuvue oasys silikon hidrojel şeffaf lens :

Oasys lensleri HYDRACLEAR® Plus Kontakt lens monomerine karıştırılan ıslatıcı ajan sayesinde kontakt lensleriniz gözlerinizi gün boyu nemli tutar.
Kontakt lense bağlı göz kuruluğunu hissetmeyeceğiniz lenslerdendir,gün sonunda kontakt lensiniz rahatlığından bir şey kaybetmez.
Silikon hidrojel lenslerden olan Acuvue oasys saydam numaralı kontakt lensin gece gözde kalması önerilmemektedir.

Tüm silikon hidrojel lensler gece gözde kalabilme özelliğine sahip değildir, oasys lenslerinizle gece uyumak isterseniz,lensi 1 hafta sonunda atmanız gerekir, bu konuda doktorunuzun önerilerini dikkate alarak hareket etmelisiniz.
Acuvue Oasys lenslerinin de 1 kutusu içerisinde 6 adet lens bulunur.

JOHNSON&JOHNSON Acuvue oasys şeffaf numaralı lenslerin üretim parametreleri :

Miyop (uzak) üretimi -0.50 dioptriden -6.00 dioptriye kadar 0.25 numara aralıklarla, -6.00’dan -12.00’ye kadar 0.50 aralıklarla devam eder.
Hipermetrop (yakın) üretimi ise, +0.50 numaradan +6.00 numaraya kadar 0.25 dioptri aralıklarla +6.00’dan +8.00 numaraya kadar 0.50 aralıklarla üretilir.
Temel eğri (Bace curve) : 8.4 mm. (8.8 mm’ye kadar tolere edebilmektedir,ancak size uyumu konusunda emin olabilmek için lütfen doktorunuza danışın.) Çap değeri: 14.00mm’dir. Su içeriği: %46


JOHNSON&JOHNSON Acuvue Advance silikon hidrojel şeffaf numaralı lens :

Silikon hidrojel materyalden üretilen Acuvue Advance lensleri gece-gündüz kullanım için uygun değildir. Geceleri Acuvue Advance şeffaf lensleri gece yatarken mutlaka gözden çıkartılmalıdır.
Hydraclear teknolojisinin dahili ıslatıcı ajanı ile Acuvue Advance with Hydraclear en yoğun günlerinizde bile göz sağlığınızı korur ve konforundan ödün vermez.
Acuvue Advance lensler, 1 kutu içerisinde 6 adet lens (blister ambalajda) bulunur.

JOHNSON&JOHNSON Acuvue Advance şeffaf numaralı lenslerin üretim parametreleri :

Miyop(uzak) üretimi -0.50 dioptriden -6.00 dioptriye kadar 0.25 numara aralıklarla, -6.00’dan -12.00’ye kadar 0.50 aralıklarla devam eder.
Hipermetrop (yakın) üretimi ise, +0.50 numaradan +6.00 numaraya kadar 0.25 dioptri aralıklarla +6.00’dan +8.00 numaraya kadar 0.50 aralıklarla üretilir.
Temel eğri (Bace curve) : 8.3, 8.7 mm Çap değeri: 14.00mm’dir. Su içeriği: %47


ZEISS (Wöhlk) Contact Day30 Air silikon hidrojel saydam lens :

Zeiss Contact Day30 Air yüksek su içeriğine sahip aylık silikon hidrojel saydam lenslerdendir. Zeiss Contact Day birinci ve ikinci nesil silikon hidrojel lenslerdeki dezavantajlardan sakınarak, nem ve oksijen arasında ideal denge ile olağan üstü kullanım konforu sağlamıştır. Son derece ince ve özel yeni geliştirilen kenar dizayn sayesinde kornea için konforlu oksijen alış verişi sağlar. Yüksek su içerikli lensleri tercih edenler için idealdir.

Temel eğri değeri 8.5mm’dir ancak 8.4 ile 8.7mm arasında bulunan BC değerleri ile uyumludur, fakat gözleriniz ile uyumu konusunda doktorunuzun önerilerini alarak hareket etmelisiz.
1 kutu içerisinde 6 adet lens (blister ambalajda) bulunmaktadır.

ZEISS (Wöhlk) Contact Day30 Air saydam lenslerin üretim parametreleri :

Miyop (uzak) üretimi -0.25 dioptriden -5.00 dioptriye kadar 0.25 numara aralıklarla, -6.00’dan -12.00’ye kadar 0.50 aralıklarla devam eder.
Hipermetrop (yakın) üretimi ise, +0.25 numaradan +5.00 numaraya kadar 0.25 dioptri aralıklarla üretilir. +6.00’dan +8.00 numaraya kadar 0.50 aralıklarla üretilir.
Temel eğri (Bace curve) : 8.5 mm,8.8 Çap değeri: 14.20mm’dir. Su içeriği: %69


COOPER VISION Biofinity silikon hidrojel saydam lens :

Bofinity silikon hidrojel saydam lensleri gece gözde kalabilme özelliğine sahip olan konfont-size: x-small;takt lensler içerisinde en yüksek su içeriğine sahip olan lenstir.Biofinity lensin su içeriği % 49’dur.

Biofinity Aquaform materyal teknolojisiyle üretilmiştir. Aquaform silikon hidrojen materyal, lens düzeyinde gözlere yüksek derecede oksijen geçirgenliği sağlar. Bilindiği gibi yüksek oksijen geçirgenliği olan kontak lensler, kullanıcılar için daha beyaz, daha sağlıklı görünen gözler kazandırır.
Biofinity, ayrıca yüksek miktarda su içeriği sayesinde lensin yumuşak ve esnek olmasını sağlar böylece gün boyunca ve gece rahatlık sunar.

Mükemmel su dengesi ile fevkalade yüksek derecede oksijen içeriğini birleştiren Biofinity sizi neredeyse lens takmıyormuş kadar doğal hissettirir. Yüksek oksijen geçirgenliği ve doğal olarak ıslanan materyal gece boyunca kullanım için daha güvenli bir lens yaratır ve bunu daha beyaz, daha sağlıklı görünen gözlerle sonuçlandığı ortaya konmuştur.
1 kutu içerisinde 6 adet lens (blister ambalajda) bulunmaktadır.

COOPER VISION Biofinity numaralı şeffaf lenslerin üretim parametreleri :

Miyop(uzak) üretimi -0.25 dioptriden -5.00 dioptriye kadar 0.25 numara aralıklarla, -6.00’dan -12.00’ye kadar 0.50 aralıklarla devam eder.
Hipermetrop (yakın) üretimi ise, +0.25 numaradan +5.00 numaraya kadar 0.25 dioptri aralıklarla üretilir. +6.00’dan +8.00 numaraya kadar 0.50 aralıklarla üretilir.
Su İçeriği : %49 (Gece gözde kalabilen lensler arasında en yüksek su içeriğine sahip ürün) Temel Eğri (BC) mm. : 8.60 mm Çap (Dia) mm. : 14.00mm


Bu içeriğin tüm hakları saklıdır. İzin alınmadan kopyalanamaz, alıntı yapılamaz.

Bu sitede yer alan metinler bilgilendirme amaçlıdır. Göz doktorunuzun tavsiyelerini dikkate almanızı öneriyoruz.
ScrollBizi Arayın